Laenuasjad puust ja punaseks: mis on reaal- ja nominaalintress

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nominaalselt on pildil kaks jäätist.Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Reio Vare kirjutas täna Rahageeniuses, et suurt kodulaenu intressimäärade tõusu pole oodata. Et aga lugedes laenumaailmast sotti saada, on oluline vahet teha reaal- ja nominaalintressimääradel.

Nominaalne on see, mis paberil kirjas

Kui võtad pangast laenu või hoiustad raha, siis sõlmid lepingu, kus on kirjas kokkulepitud intressimäär. Nominaalse intressimäära alusel maksad sa näiteks oma laenumakseid.

Reaalne võtab arvesse ostujõu muutust

Kui nominaalne intressimäär on lukku löödud arv, siis reaalset intressimäära näiteks suhtes pangaga kuhugi paberile ei panda.

See on arvestuslik suurus, mis võtab arvesse ka inflatsiooni (raha ostujõu vähenemise) mõju. Piltlikult öeldes: kui enne said 10 euro eest 10 õuna, siis tänu inflatsioonile saad mõne aja pärast ainult 6 õuna. Tundub nagu halb diil, aga samas tähendab see seda, et ka laenumakse väärtus sinu jaoks väheneb.

Miks see oluline on?

Reaalne intressimäär annab paremat aimu sellest, kui kallis laenamine sulle hetkel tegelikult on. Näiteks, kui sul on laen intressiga 2% aastas ja inflatsioon on 4% aastas, siis on reaalne intressimäär -2%. See tähendab, et suurem inflatsioon on hea uudis laenuvõtjatele, sest ehkki pangale tuleb ikka ära anda näiteks 100 eurot kuus, on selle mõju su rahakotile varasemast väiksem.

Allikas: Euroopa Keskpank

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.