Uudis

Laenupuhkusel olijate hulk kahaneb jõudsalt

SEB Panga ja Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Allan Parik. Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

2021. aasta aprilli lõpu andmetel püsib laenunõudlus Eestis stabiilne. Võrreldes märtsi lõpuga on neljandiku võrra kahanenud maksepuhkusel olevate eraisikute hulk ning ka märtsis kergelt kasvanud laenumaksetest puhkavate ettevõtete hulk on taas langemas. Eesti kohanes koroonaoludega loodetust paremini ning suvele läheme vastu üsna kindlas olukorras, teatas pangaliit.

Maksepuhkusel on 747 ettevõtet ning 3300 majapidamist. Märtsi lõpuks oli maksepuhkusel 849 ettevõtet ja 4484 kodumajapidamist. Eelmise aasta juuni lõpus oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist. Maksepuhkusel olevate laenude maht moodustab praegu umbkaudu ühe protsendi kogu kodumajapidamiste laenumahust ja 3,4 protsenti ettevõtete laenumahust. 

Ka enam kui 60 päeva võlgu olevate laenude maht kahaneb, eriti kodumajapidamiste seas, ja moodustab nüüdseks vähem kui 0,4 protsenti pankade laenuportfellist.  

„Läheme suvele vastu üsna kindla tundega. Nii Eesti kui teiste meile oluliste riikide majandused on koroonakriisist seni läbi tulnud tugevamalt, kui veel mõni aeg tagasi julgesime loota,“ rääkis üangaliidu juhatuse esimees Allan Parik.

Eesti lähinaabrite ja peamiste kaubanduspartnerite 2021. aasta esimese kvartali majanduslangus jäi kardetust tagasihoidlikumaks, märkis Parik. Koos senise majandusstatistikaga annab see lootust, et ka peagi avaldatav Eesti SKP number pakub positiivse üllatuse. 

„Kokkuvõttes võib öelda, et hoolimata ajutisest peataolekust aastapäevad tagasi, kui maksepuhkusel olnud laenude hulk tegi rekordeid ning majandus sisuliselt jäätus, on kohanemine olnud kiire ja ootame majanduse kiiret taastumist,“ lisas Parik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.