Lapselapsed ei ole enam kohustatud vanavanemate hooldusarveid maksma

Lähedase hooldajale luuakse paremad toetusmeetmed.Foto: Pexels

Riigikogus läbisid täna esimese lugemise sotsiaalhoolekande seaduse (SHS) ja teiste seaduste muudatused, mis aitavad kaasa parema hoolekandelise abi pakkumisele ja vabastavad lapselapsed vanavanemate ning vanavanemad täisealiste lapselaste ülalpidamiskohustusest.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnas, et pikaajaline hooldus on käinud peredel juba enne energiatõusu üle jõu ning praegune olukord on valusalt kätte näidanud, kui haavatav see valdkond tegelikult on.

„Eesti riik panustab praegu pikaajalisse hooldusesse kaks korda vähem kui meiega samal arengutasemel olevad riigid. Täna ei ole enam võimalik täiendavate rahastusallikate loomiseta liikuda tulemuslikuma pikaajalise hoolduse süsteemi suunas“, ütles Riisalo. 

Ministri sõnul on seaduse muudatustega esimesed sammud tehtud. Eesmärk on vähendada põlvkonnaülest hoolduskoormust ja võimaldada hooldealusel võimalikult kaua oma kodus elada.

Lähedase hooldajad vajavad samuti tuge

Muudatusega pakuvad nii riik kui kohalik omavalitsus edaspidi puudega inimestele kiiremini ja terviklikumat vajalikku abi. Kuigi kohalik omavalitsus on kohustatud praegugi oma inimesi aitama, täpsustab eelnõu, et abistada on vaja ka lähedase eest hoolt kandvat inimest.

„Lähedase hooldamine on perele raske nii vaimselt, füüsiliselt kui ka majanduslikult. Mida varem saab tuge ka lähedast hooldav inimene, seda suurema tõenäosusega saab ta uuesti tööle minna ja ennetatakse võimalikke vaimse tervise probleeme,“ lisas minister Riisalo. 

Peale lähedaste eest hoolt kandmise muudatuste oli sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduse muutmise eelnõus veel mõningaid olulisi muudatusi. Näiteks ei pea enam inimene ise abi saamiseks kohaliku omavalitususe poole pöörduma, vaid KOVidele luuakse õigus saada ülevaade enda piirkonnas olevatest abivajajatest.

Peamiselt on keskendutud laste heaolule ning toetuse ja toetuste paindlikumaks muutmisele abivajajate jaoks. Lisaks peab eelnõu järgi nüüdsest omavalitsuse sotsiaaltöötajal olema erialane kõrgharidus või sotsiaaltöötaja kutsetunnistus, kui varasemalt nõuti mistahes kõrgharidust. Sotsiaaltöötaja ettevalmistus peab vastama nõudele hiljemalt 2026. aasta 1. juuliks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.