Uudis

Lapsevanemad saavad järgmisest aastast veidi puhkust juurde

Rõõmustavad uudised peredeleFoto: Pexels

Alates 1. aprillist 2022 on mõlemal vanemal õigus võtta lapsepuhkust 10 päeva ühe alla 14-aastase lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Rohkem kui 30 kalendripäeva aastas ei võimaldata. Tegemist on puhkusetoetusega, mida ei saa iga aasta, vaid saab kasutada kuni lapse 14-aastaseks saamiseni.

Puhkust saab kasutada terve aasta jooksul ning seda ei pea välja võtma korraga. Puhkuse võib ära kasutada ka päevade kaupa. Lapsepuhkust ei saa kasutada samaaegselt vanemahüvitise saamisega.

Lapsepuhkust antakse tegelikult 20 päeva ühe lapse kohta, aga mõlemale vanemale 10 päeva. Seda puhkust ei ole võimalik teisele üle kanda. Erandina saab 20 puhkepäeva lapse kohta juhul, kui üks lapsevanem on surnud või rahvastikuregistris puudub kanne teise lapsevanema kohta. Kokku üle 30 päeva aastas siiski kasutada ei saa. Lapsepuhkust saab kasutada ka eestkostja või hoolduspere vanem.

Lapsepuhkusele ei ole õigust vanemal, kellel on hooldusõigus piiratud või ära võetud ning kui vanemakohustusi ei täideta.

Hea on see, et puhkusrahade saamise õigus kehtib ka lapse 14. eluaastal, olenemata lapse sünnipäevast sellel aastal. Hüvitist hakatakse arvestama kohe, kui vanemahüvitise perioodi lõpeb, ning selle eest makstava tasu suurus on 50 protsenti lapsevanema keskmisest palgast. Hüvitise suurus ei või olla väiksem kui vabariigi valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel arvutatud ühe kuu keskmise tööpäeva töötasu määr.

Töötaja peab üle 15-päevaste puhkuste puhul tööandjat vähemalt 30 päeva ette teavitama, kui omavahel ei lepita kokku teisiti.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.