Uudis

Läti peaminister: võime vastusammuna alkoholiaktsiisi langetada juba augustis

Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš.Foto: Scanpix

Läti parlamendi otsus langetada alkoholiaktsiisi võib jõustuda juba augustis, ütles peaminister teleusutluses.

Krišjānis Kariņš märkis, et see on vastusamm Eesti valitsuse poliitikale, kuid suve tõttu ei saa otsuse jõustamiseks vajalike seadusmuudatuste tegemine olema lihtne.

“Rääkisin eile Eesti peaministri Jüri Ratasega, arutasime kiire aktsiisilangetamise küsimust, kuid üksikasjalikumalt räägime sellest neljapäeval ja reedel, kui ma Eesti ametivennaga Brüsselis kokku saan,” ütles Kariņš.

Keskkonnakaitse ja regionaalarengu minister Juris Pūce ütles ajakirjanikele pärast iganädalast valitsuse istungit esmaspäeval, et tema ministeerium loob probleemile oma lahenduse.

Varem on Läti peaminister öelnud, et Eesti rikkus Lätiga sõlmitud aktsiisikokkulepet ja alustas “sõda”, mispärast ei jää Lätil muud üle, kui vastata omapoolse vastava alkoholiaktsiisi langetamisega.

Kariņš meenutas, et Eesti ja Läti sõlmisid mõni aasta tagasi kokkuleppe, et Läti tõstab aktsiisi ja jõuab Eesti tasemele järele. Läti lubas teha seda järk-järgult, et vältida salaviina hulga suurenemist.

“Meie üllatuseks otsustas Eesti valitsus ja parlament seda kokkulepet rikkuda. Nad kavatsevad järsult langetada aktsiisi,” ütles Kariņš.

Ta märkis, et see seab Läti väga ebamugavasse olukorda, millele riik on sunnitud vastama “täiesti oma tahte vastaselt”.

“Ma ei taha mingil juhul Eestiga aktsiisisõda, kuid kui eestlased rikuvad kokkulepet ja alustavad meie vastu sõda, ei jää meil muud üle, kui vastata omapoolse aktsiisi langetamisega,” ütles valitsusjuht.

Tema sõnutsi tähendab see samm Läti jaoks “naasmist umbes eelmise aasta tasemele”.

Läti loodab, et eestlastega suudetakse kõnelustel lahendus leida, kuid seni pole see õnnestunud, ütles Kariņš.

Tänavu märtsis tõsteti Lätis kange alkoholi aktsiis Leedu tasemele, mis Eesti omale sellegipoolest alla jäi. Eesti parlament kiitis 13. juunil heaks eelnõu, millega langetatakse kange alkoholi aktsiisimäärasid 1. juulist 25 protsenti.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.