Uudis

Läti suurde kartelliasja on segatud Eesti firma

Läti ametivõimud tunnevad huvi Eesti Merko sealse tütarfirma vastu. Foto on illustratiivne.Scanpix

Läti konkurentsinõukogu viis teisipäeval Eesti Merko Ehituse Läti tütarfirma Merksi kontoris läbi haldusmenetluse toiminguid, mille eesmärgiks on selgitada, kas Lätis on ehitusfirmadega seoses aset leidnud konkurentsiseaduse rikkumisi.

“Toimingute raames intervjueerisid ametnikud SIA Merksi juhatuse esimeest Oskars Ozoliņši,” teatas Merko börsile.

Ettevõttele teadaolevalt on menetluse eesmärgiks välja selgitada, kas Lätis on ehitusettevõtetega seoses aset leidnud konkurentsiseaduse rikkumisi või mitte.

SIA Merksi kontoris ei toimunud ettevõtte kinnitusel läbiotsimist, dokumentide võetust ega muid sarnaseid toiminguid. Ettevõttele ega ühelegi töötajale pole esitatud kahtlustust ega süüdistust.

Teisipäeval tehtud toiminguid SIA Merksi kontoris ei viinud läbi Läti korruptsiooni ennetamise ja tõkestamise büroo (KNAB) ametnikud ning Merkole teadaolevalt polnud haldustoimingud seotud KNAB-i läbiviidava uurimisega.

Kui algselt teatas Läti uudisteagentuur LETA teisipäeval , et KNAB teostas Merksi kontoris läbiotsimist, siis hiljem täpsustati, et Ozoliņšiga vestlesid konkurentsinõukogu töötajad.

KNAB alustas teisipäeval koostöös konkurentsinõukoguga uurimist Läti suuremate ehitusfirmade osas, mida kahtlustatakse kartellikokkulepetes aastatel 2015-2018.

KNAB-i kogutud tõendid viitavad suuremahulisele altkäemaksu pakkumisele, kokkuleppeid ehitushangetel ning altkäemaksu pakkumist riigiametnikele tagamaks ka hangetega mitteseotud ärihuve.

Võimalikud altkäemaksu summad küündisid 25 000 eurost sadade tuhandete eurodeni.

KNAB-il on alust arvata, et vähemalt kümme suurimat ehitusettevõtet on kuritegudega seotud.

Uuritavad kuriteod viidi läbi 2015. aasta algusest kuni 2018. aasta keskpaigani.

Läti konkurentsinõukogu uurib samal ajal konkurentsiseaduse võimalikku rikkumist kartellileppe osas.

Konkurentsinõukogu info kohaselt on ehitusfirmad mitmete aastate vältel koordineerinud enda tegevusi turuosa jagamisel ning riigihangetel nii Riias kui ka teistes Läti regioonides.

KNAB-i juhi Jekabs Straume sõnul on suurim korruptsioonirisk riigihangetel, kuna seal on mängus suured rahad.

Suurte riigihangete mõju Läti majandusele on tõsine, mistõttu peab Straume sõnul tegema kõik, et hanked oleksid läbi viidud korrektselt ning alati võidaks parim pakkumine.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.