Laupäeval algab tulude deklareerimine. Millega arvestada tuleb?

Peagi algab tulumaksu tagastamine.Foto: Shutterstock

Laupäeval, 15. veebruaril algab taas tulude deklareerimise aeg. Lõpptähtaeg on sel aastal kuu aega varasemast hiljem – 30. aprillil.

Laupäevast alates saab tulusid deklareerida elektrooniliselt. Kui aga soov on maksuametile teavet anda paberil, siis selle jaoks hakkab maksuamet oma teenindusbüroodes eeltäidetud blankette väljastama esmaspäevast ehk 17. veebruarist.

Tulumaksu tagastamine algab veebi kaudu deklareerijatele 26. veebruarist, paberil esitanutel tuleb oodata siiski 19. märtsini.

On üsna kindel, et tulude deklareerimise alguses toimub maksuameti e-süsteemidele tõsine tormijooks. Maksu- ja tolliameti avalike teenuste valdkonna juht Sander Aasna ütles täna pressikonverentsil, et süsteemide kokku jooksmise vältimiseks piiratakse inimeste arvu, kes saavad korraga teeninduses deklaratsiooni esitada.

Esimestel tundidel või päevadel ei pruugi niisiis tingimata kohe löögile pääseda, ent see ei tähenda, et süsteem katki oleks – tegu on lihtsalt tehnilise piiranguga. Aasna rõhutas ka, et kiirustada pole vaja, kuna tulusid saab deklareerida kuu aega kauem kui varasemalt – lõpptähtaeg on 30. aprill.

See, kui kiiresti raha tagasi saab, ei sõltu Aasna sõnul konkreetselt deklaratsioonide esitamise järjekorrast. Kui kõik on aga korras, võib oodata tulumaksu tagasi paari nädala jooksul. Veebi kaudu deklareerijatele hakkab raha tagasi laekuma 26. veebruarist.

Kui peaks aga selguma, et tulumaksu on vastupidi vaja riigile juurde tasuda, siis selle tähtaeg on 1. oktoober.

Mida tasub teada?

Tasub arvestada, et kõigil pole vaja tulusid deklareerida: selleks pole vajadust juhul, kui tulu on vähem kui 6000 eurot aastast. Täpsemalt saab lugeda siit.

Kui aga soovid kasutada maksusoodustusi – näiteks kodulaenu intresside või koolituskulude arvelt -, siis tuleb deklaratsioon siiski esitada. Eluasemelaenude intresside arvestamisel on muide omad konksud, millega tasub kursis olla.

Valmis tuleb olla ka selleks, et e-maksuamet näeb nüüd veidi teistsugune välja, uuenenud on sisenemise vaade. Kui inimene ei ole uude e-MTAsse varem sisse loginud, siis tuleb tal üle vaadata oma kontaktandmed.

Seda, kuidas on lood su maksuvaba tuluga ning kas pead riigile raha tagasi maksma, saad vaadata tegelikult juba praegu. Maksusoodustuste kohta saad infot aga alles deklaratsiooni esitades, kui sa muidugi ise selle üle täpset arvet pole pidanud.

Tagasi saadud tulumaksu saad soovi korral alates sellest aastast ka väga hõlpsalt, ühe klikiga annetada.

Mis on tänavu teisiti?

Tuludeklaratsioonis on näha ka ettevõtluskonto kaudu teenitud tulu, mis mõjutab ka maksuvaba tulu. Ettevõtluskonto kaudu tasutud tulumaksust mahaarvamisi teha ei saa ning seda ei tagastata.

Maksustatud tulu hulgas on tänavu ka 7% maksustatud dividendid, kui dividendimaksjast Eesti äriühingule kohaldus soodusmaksumäär (14%), sest sel juhul tuli füüsilisele isikule makstavatelt dividendidelt 7% tulumaksu kinni pidada.

Kui mujal Euroopa Liidus, aga mitte Eestis resideeruv inimene esitab tuludeklaratsiooni, saab ta lisaks maksuvabale tulule 2019. aasta osas kasutada ka muid mahaarvamisi. Need võetakse arvesse selles proportsioonis, mis vastab tema Eestis teenitud tulu proportsioonile kogu maailmas teenitud tulust.

Neljandas kvartalis saadud sünnitus-, lapsendamis- või koondamishüvitise võib maksuvaba tulu hajutamiseks jagada kalendrikuudele ning osa 2019. aastal saadud hüvitisest deklareerida 2020. aasta tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2021. aasta 30. aprilliks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.