Uudis

Märt Belkin: Lennuhüvitusfirmadele kopsakate teenustasude maksmine on mõttetu

Eestist ei saa veel mitu nädalat kõrge koroonaohuga riikidesse lennata.Foto: Pixabay
Euroopa Liidu reeglid näevad ette, et kui su lend oluliselt hilineb või ära jääb, on sul õigus saada kompensatsiooni. Turul on väga palju firmasid, mis asjad sinu eest ära ajada lubavad ja selle eest kopsakat vahendustasu võtavad, ent tegelikult on protsess üsna lihtne ning vahendustasusid maksta on mõttetu. Täna näiteks kirjutasime Eesti firmast, kes lubab sulle lennuhüvituse ära maksta samal päeval, aga võtab kuni poole hüvitisest endale. Ise nõude esitamine võib tunduda keeruline ja tüütu, aga tegelikult see nii pole. Allpool õpetamegi, kuidas see käib ning anname ülevaate reisija õigustest. Esimese asjana tuleks pöörduda lennufirma poole, millega lendasite. Enamasti on ettevõtte kodulehel kaebuse vorm, mille kaudu saab kaebuse esitada. Näiteks Nordica vormi võib leida siit, airBalticule saab kaebusi esitada siin, LOT-i vorm asub siin, Ryanairi oma siin. Sobiva lennufirma kontaktvormi saab enamasti leida, otsides ettevõtte nime ja “submit claim” või lennufirma nime ühes märksõnaga ” 261/2004″ (seda järjekorranumbrit kannab EL-i määrus, mis lennureisija õigused paika paneb). Kasutada saab ka Euroopa Liidu standardvormi, mille leiab siit. Kui lennufirma ei vasta kahe kuu jooksul või vastus ei rahulda sind, võite mõistliku aja jooksul esitada kaebuse riiklikule ametiasutusele riigis, kus vahejuhtum aset leidis. Eestis on selleks asutuseks tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA).

Milliste lendude puhul kompensatsiooni saab?

EL-i lennureisijate õigused kehtivad kolmel juhul: kui lend toimub EL-i piires, vajet pole, kas seda teenindab EL-i või mõne muu riigi lennuettevõtja; kui lend saabub Euroopa Liitu väljastpoolt EL-i ja seda teenindab EL-i lennufirma; ning kui lend väljub EL-ist kolmandasse riiki, teenindagu seda siis EL-i või mõne muu riigi lennuettevõtja. EL tähendab siinkohal 28 liikmesriiki, samuti Islandit, Norrat ja Šveitsi ning tervet rida ülemereterritooriume – Guadeloupe, Prantsuse Guajaana, Martinique, Réunioni saar, Mayotte, Saint-Martin (Prantsuse Antillid), Assoorid, Madeira ja Kanaari saared. Reeglid ei hõlma aga Fääri saari, Mani saart ega Kanalisaari.

Mille eest kompensatsiooni saab?

Juhul, kui lend hilineb, jääb ära, sind jäetakse lennult maha, lennu reisiklassi muudeti ning juhul, kui pagas läks kaduma, sai kahjustada või saabus hilinemisega.

Hilinemine

EL-i reeglite mõistes tähendab hilinemine olukorda, kui lend viibib pikema kui 3500-kilomeetrise lennu puhul enam kui neli tundi, 1500-3500kilomeetriste lendude puhul kolm tundi ning kuni 1500-kilomeetriste lendude puhul enam kui kaks tundi. Sellisel juhul on reisijal ooteajal õigus hoolitsusele. Lennufirma peab pakkuma sööki ja jooki ootreaja pikkusele vastavates kogustes, vajadusel hotellimajutust ühel sõidukulude katmisega ning võimalust sidet pidada – kas kaht lühikest telefonikõnet või kaks lühikest faksi või e-maili. Kauem kui viis tundi kestva hilinemise korral on sul õigus seitsme päeva jooksul õigus saada kasutatamata piletiosa raha ning juhul, kui lend enam algse reisiplaani suhtes mingit eesmärki ei täida, ka juba kasutatud piletite maksumuse ning vajadusel ka tagasireisi kohta, kus reisi alustati. See pole aga sugugi kõik – kui sihtlennujaama saabumine hilineb üle kolme tunni, on reisijal õigus hüvitisele samadel alustel, nagu lend oleks tühistatud. Tingimus on, et hilinemine ei tohi tuleneda erakorralistest asjaoludest, mida ei oleks suudetud vältida isegi siis, kui oleks kasutusele võetud kõik vajalikud meetmed. Sinna alla lähevad näiteks poliitilised sündmused ja ootamatud ilmastikuolud. Hüvitise summad on järgnevad:
VahemaaHüvitis eurodes
1500 km või vähem250
Üle 1500 km EL-i piires400
1500 kuni 3500 km (vähemalt osaliselt mitte ELis)400
Üle 3500 km600
Kui lennuettevõtja pakub sulle marsruudi muutmist ning te jõuate oma lõppsihtkohta kahe-, kolme- või neljatunnise hilinemisega, võib hüvitis olla 50% võrra väiksem.

Lend tühistati

Lend loetakse tühistatuks, kui su algsest lennuplaanist loobutakse ning sind viiakse üle teisele lennule ja kui lennuk tõusis õhku, ent oli sunnitud naasma lähtelennujaama ning sind viidi üles teisele lennule. Ühtlasi on tühistamine olukord, kui lend saabub lennujaama, mis pole lennupiletil märgitud lõppsihtkoht, välja arvatud juhul, kui oled sellega nõus olnud või kui saabumislennujaam teenindab sama linna või piirkonda kui algne sihtlennujaam (mõlemal viimasel juhul loetakse seda hilinemiseks). Kui lend tühistatakse, on sul õigus piletiraha tagasisaamisele, marsruudi muutmisele või tagasipöördumisele, samuti on teil õigus saada abi ja hüvitist. Hüvitist tuleb maksta, kui teile teatati tühistamisest vähem kui 14 päeva enne regulaarlennu väljumise kuupäeva. Seejuures on lennufirma kohustatud tõendama, kas ja millal sulle isiklikult lennu tühistamisest teatati. Hüvitist ei pea maksma, kui lennuettevõtja suudab tõestada, et lennu tühistamine on tingitud erakorralistest asjaoludest. Hüvitise määrad on järgnevad:
VahemaaHüvitis eurodes
1500 km või vähem250
Üle 1500 km EL-i piires400
1500 kuni 3500 km (vähemalt osaliselt mitte ELis)400
Üle 3500 km600
Kui lennufirma pakub sulle marsruudi muutmist ning sa jõuad oma lõppsihtkohta kahe-, kolme- või neljatunnise hilinemisega, võib hüvitis olla 50% võrra väiksem.

Sind jäeti lennult maha

Kui ilmud lennu registreerimisele õigel ajal koos kehtiva lennubroneeringu ja reisidokumentidega, aga sind jäetakse lennureisist maha lennu ülemüümise tõttu või tehnilistel põhjustel ning sa ei loobu oma istekohast vabatahtlikult, on sul õigus esiteks saada hüvitist, teiseks valida piletiraha tagasisaamise, marsruudi muutmise või hilisemaks kuupäevaks ümberbroneerimise vahel ja kolmandaks saada abi. Hüvitist peaks lennult maha jätmise puhul saama alati, selle määrad on järgnevad:
VahemaaHüvitis eurodes
1500 km või vähem250
Üle 1500 km EL-i piires400
1500 kuni 3500 km (vähemalt osaliselt mitte ELis)400
Üle 3500 km600

Lennu reisiklassi muudeti

Kui sind viiakse üle kõrgemasse klassi, ei tohi lennuettevõtja nõuda selle eest lisatasu. Kui sind viiakse üle madalamasse klassi, on teil sõltuvalt lennu pikkusest õigus osa piletirahast tagasi saada järgmises suurusjärgus:
Lennu pikkusPiletiraha tagastamise protsent
Kuni 1500 km30%
Pikemad kui 1500 km ELi-sisesed lennud (v.a EL-i ja Prantsuse ülemereterritooriumite vahel)50%
1500 kuni 3500 km (osaliselt mitte-EL)50%
Enam kui 3500 km lennud ning EL-i ja Prantsuse ülemeredepartemangude vahelised lennud75%
Kui ühtne pilet hõlmab kaht või enamat jätkulendu, võid osa piletirahast tagasi saada ainult madalamasse klassi üleviidud lennu ning mitte kogu reisi eest. Piletiraha tuleb tagasi maksta seitsme päeva jooksul.

Probleemid pagasiga

Kui sinu registreeritud (ära antud) pagas läheb kaduma, saab kahjustada või saabub hilinemisega, siis vastutab selle eest lennuettevõtja ning sul on õigus saada hüvitist kuni 1300 euro ulatuses. Kui aga sellise kahju põhjustas pagasi enda defekt, puudub sul igasugune õigus hüvitisele. Kui su käsipagas saab kahjustada, vastutab lennuettevõtja selle eest juhul, kui tema on kahju tekkimises süüdi. Kui soovid esitada nõude seoses kaotsiläinud või kahjustunud pagasiga, peaksite seda tegema, pöördudes lennuettevõtja poole kirjalikult 7 päeva jooksul või, pagasi hilinemise korral, 21 päeva jooksul pärast pagasi kättesaamist. Kogu ELi hõlmavat standardvormi nõude esitamiseks praegu ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.