Lennufirmad üle maailma venitavad hüvitise maksmisega. Kuidas raha tagasi saada?

Näiteks LOT-ilt nõuab raha üle 200 000 inimese.Foto: REUTERS/Kacper Pempel/Scanpix

Kevadine koroonakriis andis lennufirmadele enneolematu hoobi – veel kunagi pole tulnud nii suurt hulka lende ära jätta ega lennukeid pikaks ajaks seisma panna. Kahjuks kannatab aga palju ka tarbija: lennufirmad ei kipu olema altid piletiraha tagasi maksma.

Inimestest, kes ostsid pileti mõnele lennule, mis ära jäi, on saanud tihtilugu justkui võlausaldajad, kes annavad ettevõttele laenu. Näiteks tõi portaal EUObserver Eesti inimestele tuttava lennufirma LOT, mis on märtsist alates katkestanud pea 39 000 lendu ning millelt nõuab raha 271 000 reisijat.

Euroopa Liidu kõrgeimal tasemel öeldi mais välja, et lennureisija õigused tuleb tagada ning ära jäänud reiside eest raha välja maksta. Samas võib jääda segaseks, mida siis ette tuleks võtta, kui lennufirma seda lihtsalt ei tee.

Aega läheb väga pikalt, kui raha üldse tuleb

Ka Geeniuse töötajate ja lugejate kogemused on sarnased: tihti läheb kuid aega, enne kui lennufirma üldse vastab, raha kätte saamiseks tuleb enamasti ettevõttele pikalt närvidele käia. Samas on ka neid, kes pileti hõlpsamini hüvitavad.

Geeniuse tegevjuht Siim Saidla rääkis, et näiteks Air Baltic kandis talle üsna kohe ilma ühegi nõudeta raha tagasi. Täiesti vastupidine kogeus oli aga Air France’iga, millele Saidla kirjutas ta esialgu suvel. Meilikasti tuli automaatkiri, et vastamine võtab aega.

Alles enam kui viis kuud hiljem pärast pikka pressimist vastas Air France lõpuks, et nad saaksid raha samale kaardile tagasi, millega piletite eest maksti.

Umbes sarnane kogemus oli ka LOT-iga, kus veebilehel sai taotlus täidetud augustis. Sel nädalal küsis Saidla üle, mis seis on ja sai vastuseks, et aega läheb kuni neli kuud.

Lugeja Merikesel* oli LOT-i reis bronnitud aprilli. “Saime raha tagasi vist septembris. Vahepeal paar korda kirjutasime ja uurisime,” jagas ta kogemust.

Samas rääkis Geeniuse lugeja Aivar*, et tema on saanud Finnairilt juba kaks korda raha tagasi ilma ühegi probleemita. Seejuures oli üks nendest piletitest juba ostetud kui non-refundable – tagasimakse võimaluseta.

“Kirjutasin non-refundable pileti puhul kasti suurte tähtedega “COVID” ja sain tagasi,” jagab Aivar kogemust.

Samas sai lugeja Raivo* täpselt vastupidise kogemuse Ryanairiga suheldes. Tema piletit olid tagasimakse võimalusega ning klienditoetust öeldi, et midagi teha ei õnnestu, non-refundable olla non-refundable.

Kuidas raha tagasi nõuda ja kellelt abi küsida?

Ka tarbijakaitse kogemus näitab, et Eesti inimestel on lennufirmadega probleeme. Lendude tühistamise ja piletiraha tagastamisega seotud pöördumisi on sel aastal laekunud rohkem kui varasematel aastatel, neid on tulnud umbes tuhatkond. See oli muidugi ka ootuspärane, sest koroona tõttu on lende ära jäänud massiliselt.

Lennuettevõtja tühistatud lendude puhul on reisijal võimalik valida, kas soovib väljumiskuupäeva muutmist või piletiraha tagasi, selgitas tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti jurist-valdkonnajuht Helen Rohtla.

Kui oled sellega nõus, võib lennuvedaja raha tagastamise asendada vautšeriga. “Tasub teada, et olenemata sellest, kas pilet osteti otse lennuvedajalt või mõne vahendaja kaudu, vastutab reisija ees ikkagi lennuvedaja,” rääkis Rohtla.

Piletiraha tuleks lennuvedajal tagastada seitsme päeva jooksul. Samas tõdes ka TTJA jurist, et praktikas on käesolev aasta näidanud, et selle tähtaja järgimine ei pruugi alati lennuvedajatele jõukohaseks osutuda.

Kui pilet on soetatud vahendaja kaudu, siis soovivad lennuvedajal piletiraha reeglina ka sama teed pidi reisijale tagastada, et vältida võimalikke pettuseid. See võib tagasimakse perioodi veidi pikendada.

Kellelt aga abi küsida, kui lennufirma vastu ei tule? Rohtla selgitas, et Eestist alguse saavate lendude puhul saab ka TTJA abistada tarbijat suhtluses lennuvedajaga.

Samas aga ei tohi tarbijakaitse kui haldusorgan kasutada lepingulise vaidluse lahendamiseks sunnijõudu – ehk käskida ja keelata amet ei saa.

Kui probleemiks on aga suhtlus mõne teise riigi lennufirma või vahendusportaaliga, on võimalik pöörduda TTJA koosseisus tegutseva Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse poole.

See keskus lahendab piiriüleseid vaidluseid ja abistab tarbijaid kaebuse esitamisel teise liikmesriigi kohtuvälisele kaebuste lahendamise üksusele.

*– nimi muudetud

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.