LHV sulgeb ainult Eestisse raha paneva pensionifondi, sest reform keerab äri pea peale

LHV panga logo.Foto: Egert Kamenik

LHV lõpetab ainult Eestisse investeeriva LHV Pensionifond Eesti tegevuse ning liidab selle oma L pensionifondiga.

Sulgemise põhjuseks toob LHV ise pensionireformi ja sellega kaasneva ebakindluse, ent tuleb tõdeda, et fond pole ka just eriti edukas olnud – praegu on fondil vaid 134 investorit ja fondi kogumaht on 2,7 miljonit eurot.

Võrdluseks on LHV suuruselt teise tegija LHV Pensionifond Indeksi maht 21,7 miljonit ehk kaheksa korda rohkem. L, millega Eesti fond nüüd liidetakse, on LHV kõige suurem – seal on üle 100 000 investori ning maht pea 896 miljonit.

Pensionireform rapib strateegiat

LHV ise selgitas, et Pensionifond Eesti on investeerinud pensionivara eelkõige pikaajaliselt ja kohalikku majandusse. Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmine aga pööraks strateegia pea peale.

“Tuleb tõdeda, et teise samba vabaks laskmine paneb piduri nii pensionifondide Eestisse tehtavatele investeeringutele kui selle kaudu ka Eesti ettevõtete finantseerimise valikute laienemisele. Neis tingimustes ei ole üksnes Eestisse investeeriva fondi juhtimist võimalik jätkata,” ütles fonde haldava LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu.

Eesti arengu jaoks on tema sõnul oluline, et kohalike pensionifondide valitsejatel oleks kohapealset investeerimiskompetentsi ja nad täidaksid Eesti kapitaliturul oluliste institutsionaalsete investorite rolli.

“Praegu teise pensionisamba reformi nime all toimuv sunnib aga pensionifonde minema lihtsamat teed ja paigutama raha rahvusvahelistesse väärtpaberitesse,” rääkis Vallistu.

Paar aastat tagasi muutis riik investeerimispiirangud fondide jaoks vabamaks ja selle tulemusena kasvasid Eestisse tehtavad investeeringud ligi kaks korda: Eesti majandusse on paigutatud 590 miljonit eurot, mis on 13% pensionifondide varadest.

Mõlemad muudatused olid kliendile Vallistu sõnul soodsa mõjuga, toetades pensionivarade kasvu, kuid teise samba vabatahtlikuks muutmine on tema arvates samm vastupidises suunas.

“On ääretult kahju, et reformi tehakse kiirustades ja ajal, mil kogu seni soovitu seoses kapitaliturgude arendamise, pensionifondide Eesti-suunaliste investeeringute suurenemise ja tasude alandamisega on teostunud,” ütles Vallistu.

Mis investoritest saab?

LHV Pensionifond Eesti ühendatakse LHV Pensionifondiga L, mille varadest moodustab Eesti investeeringute osakaal ligikaudu kolmandiku. Ühinemise eelduseks on ühinemisloa saamine finantsinspektsioonilt.

Kui oled seni kogunud raha Eesti pensionifondi, siis osakuomanikuna sa midagi tegema ei pea. ÜÜhinemise tagajärjel lõpetab LHV Pensionifond Eesti tegevuse ning selle varad ja kohustused kantakse üle LHV Pensionifondile L ilma likvideerimisprotsessita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.