Luminori pensionifondid said inimesi eksitava info eest korraliku trahvi

Valikut uisapäisa teha ei maksa.Foto: Shutterstock

Finantsinspektsioon tegi Luminori pensionifondidele 170 000 eurot trahvi, sest klientidele oli nõuetekohane info andmata jäetud.

Probleem seisnes selles, et pensionifondide peavad iga fondi kohta avaldama jookvate tasude määra, mis näitab kõiki eelmisel kalendriaastal osakuomanike arvelt makstud tasusid ja kulusid.

Luminor Pensions Estonia jättis 2018. aasta jooksvate tasude määra arvestamisel teiste fondidega seotud kulud aga finantsinspektsiooni teatel avalikustamata. Selle eest trahv tuligi.

Karistada oleks põhimõtteliselt saanud veelgi suurema summaga – seadus lubab fondi kohta ebaõige, eksitava või mitteõigeaegse teabe avalikustamise eest teha trahvi isegi kuni 400 000 eurot.

“Väärtpaberiturul tavainvestori ja avalikkuse eksitamine professionaalse turuosalise poolt on raske rikkumine. Seda enam, et kohustusliku teise samba süsteemis puudutab see väga paljusid inimesi,” ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Ta nentis, et tasude ebaõige avaldamine võib eksitada osakuomanikku valikute tegemisel ja luua ebaõige info avaldanud fondivalitsejale konkurentsieelise.

Milles asi?

Luminor Pensions Estonia investeerib suure osa oma fondide varadest teistesse investeerimisfondidesse – juriidilises keeles sihtfondidesse -, millega seotud kulu tuleb arvesse võtta fondide jooksvate tasude määra avalikustamisel.

Just selle Luminor 2018. aasta jooksvate tasude määra arvestamisel aga finantsinspektsiooni andmetel tegemata jättiski.

Praegu näitab pensionikeskuse statistika, et Luminori jooksvad tasud ulatusid 2018. aastal eri fondide puhul 0,75 protsendist 1,50 protsendini. Kõige väiksemad on need konservatiivses, suuresti võlakirjadesse investeerivas C fondis, suurimad aga agressiivses A Pluss fondis, mis võib soovi korral ka kogu oma vara aktsiatesse panna.

Aasta hiljem olid Luminori fondide jooksvad tasud aga märgatavalt tõusnud – 2019. aastal ulatusid tasud 0,97 protsendist C fondis 1,62 protsneidni A Plussis.

Võrdluseks võib tuua, et näiteks LHV fondide tasud olid 2018. aastal 0,70 protsendi ja 1,62 protsendi vahel ning 2019. aastal isegi väiksemad, ulatudes 0,69 protsendist 1,26 protsendini.

SEB-s olid jooksvad tasud 2018. aastal 0,57 ja 1,3 protsendi vahel, aasta hiljem aga alla protsendi, ulatudes 0,43 protsendist 0,96 protsendini. Swedil olid need 2018. aastal 0,35 ja 0,99 protsendi vahel, aasta hiljem olid tasud 0,37 kuni 0,7 protsenti.

Ennast avalikkuses tihti just madalate tasudega reklaamivas pensioniühistus Tuleva, mis investeerib indeksifondidesse, olid tasud aga mõlemal aastal 0,5 protsendi juures või alla selle.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.