Uudis

Maailma kalleim aktsia maksab üle 300 000 euro. Miks?

Warren Buffetti Berkshire Hathaway A-aktsia maksab sadu tuhandeid.Foto: Scanpix/Reuters

Vaieldamatult maailma kõige kallim aktsia on Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway A-aktsia, mis maksab reede õhtuse seisuga 333 640 dollarit ehk pisut üle 300 000 euro.

Peapõhjus on tegelikult üsna lihtne ja Buffetti poolt väga teadlik otsus. Aktsiamaailmas on nimelt tavaline, et kui hind kõrgeks minema kipub, otsustab firma väärtpaberi splittida ehk tükeldada.

See tähendab, et firma vähendab aktsia hinda, lastes välja uusi väärtpabereid – näiteks saab iga senine aktsia omanik saab vastu 10 uut aktsiat, nii et ka hind väheneb 10 korda (investeeringu koguväärtus jääb aga täpselt samaks). See teeb kauplemise mugavamaks ning võib teoreetiliselt tõsta huvi aktsia vastu.

Miks Buffett Berkshire Hathaway A-aktsiaga teisiti käitub? Kuulsa investori firma strateegia üks alustalasid on pikaajalised väärtusinvesteeringud – väga pika ajaraamiga panused ettevõtetele, mille väärtus üha kasvab.

“Ma ei taha, et keegi ostaks Berkshire’i mõttega, et nad saavad kiiresti palju raha teha,” rääkis Buffett autobiograafilises teoses “Lumepall”. “Esiteks, nad ei tee seda. Mõned neist süüdistavad iseennast ja mõned neist süüdistavad mind.”

Muide, Berkshire ei maksa aktsionäridele ka dividende, eelistades kasutada raha uuteks investeeringuteks (erandiks oli 1967. aasta, kui omanikutulu maksti; Buffett on hiljem naljatanud, et ta oli tualetis, kui otsus tehti).

Lihtne inimene pääseb ka ligi

Mõistagi on kõrgel hinnal ka oma negatiivne külg – see tähendab, et tavalisel inimesel võib olla väga raske väärtpaberit osta, kuna kapitali on vaja väga palju. 1000 dollari piir ületati juba 1983. aastal, 10 000 dollari ületas hind 1992. aastal ning 13 aastat tagasi kerkis hind üle 100 000 dollari.

Nii tõi Berkshire Hathaway 1996. aastal, kui A-aktsia maksis juba üle 30 000 dollari, turule ka B-aktsia. Algselt oli Buffett käigu vastu, ent otsustas sammu siiski astuda, et finantsettevõtjad ei saaks luua fondi, mis oleks kõrgest hinnast teinud enda ärimudeli – ostnud hulga Berkshire’i aktsiaid ning pakkunud tasu eest inimestele võimalust investeerida.

B-aktsiaga on Buffetti firma võtnud ette ka ühe splittimise – 2010. aastal tükeldati aktsiaid 50 korda ehk iga aktsiaomanik sai vastu 50 väärtpaberit.

Berkshire Hathaway B-aktsia maksis reede õhtul 222,61 dollarit ehk on hõlpsasti kättesaadav ka tavalisele investorile ning on populaarne investeering.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.