Uudis

Maailma majanduskasv aeglustub, kuidas see Eestit mõjutab?

Rahvusvahelise Valuutafondi esimees Christine LagardeFoto: Kazuhiro NOGI / AFP / Scanpix

Rahvusvaheline Valuutafond alandas teisipäeval esimest korda kahe aasta jooksul maailma majanduskasvu ootusi. Muudatuse aluseks olid eurotsooni, Ühendkuningriigi ja Ladina-Ameerika oodatust kehvemad näitajad.

Languse mõjud Eestile on kaudsed, aga potentsiaalselt suured

Kui Valuutafondi poolt mainitud hoiatused realiseeruvad, mõjutab see Eestit eelkõige meie eksportivate ettevõtete turu vähenemise kaudu. Praegu liiguvad meie kaubad ja teenused kõige enam Rootsi ja Soome. Järgnevad Läti, Venemaa ja Saksamaa. Kuidas täpselt mõjutavad USA kehtestatud tollid Euroopa kaupade tarneahelat ja seega meie allhankijaid, pole veel päris selge. Arvestades aga meie väikese majanduse sõltuvust muust maailmast, on kindel, et suured muudatused mujal jõuavad kindlasti ka siia ja omaenese rahaga me siis Eesti majandust kasvamas ei jaksa hoida.

Eriti karme sõnu leidis Fond Ühendriikide jaoks, mis president Donald J. Trumpi juhtimisel rutakalt kaubandustolle on asunud kehtestama. Näiteks leiti, et kui Trump kaubandust Hiinaga veel pidurdab ja autotööstusele täiendavaid tolle kehtestab, võib see pikemas perioodis ampsata ära terve protsendi Ameerika ja pool protsenti maailma majandusest. Tõkete asemel peaks USA fondi hinnangul tegelema hoopis avaliku sektori võlakoormuse vähendamisega.

Valuutafond: võitnud on põhiliselt rikkad

Enamik kasvust tulenenud “vähestest hüvedest” on läinud maailma rikastele, toetades ühiskonnas protektsionistlikke ja valitsusvastaseid meeleolusid, ütles fondi peaanalüütik Maurice Obstfeld. Fond hoiatas, et kasvule on ohuks ebavõrdsuse kasv ja populistlike valitsuste natsionalistlikud algatused.

“Riigijuhid peavad selle probleemi lahendamiseks mõtlema pikas perspektiivis. Kõiki ühiskonnakihte silmas pidav rahanduspoliitika, investeeringud haridusse ja ligipääs korralikule tervishoiule aitavad vähendada ebavõrdsust ja on esmaolulised,” ütles Obstfeld.

Positiivne erand on Saksamaa

Kui üldine soovitus riikidele oli võtta kontrolli alla oma kulutamine ehk kasvav võlakoormus, siis vastupidine soovitus anti Saksamaale. Sealse väikese avaliku sektori võlakoormuse ja suure väliskaubanduse ülejäägi tõttu soovitati Merkeli valitsusel võlgadega tegelemise asemel investeerida infrastruktuuri, et seeläbi luua eeldusi pikaajaliseks kasvuks.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF-International Monetary Fund) on suurima liikmeskonnaga rahvusvaheline majanduspoliitilise koostöö institutsioon, hõlmates 189 maailma riiki. Praegu on IMFi prioriteetideks jätkusuutlik ja stabiilne globaalne majanduskasv ning finantskriiside ärahoidmine.

Loe: Rahvusvahelise Valuutafondi oktoobrikuine maailmamajanduse väljavaate raport 

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses