Uudis

Maailmas ainulaadne: nüüd saad vaadata, kuidas su firma maksuametile paistab ja kas on probleeme

Kui maksumaksjaid jääb vähemaks, tekib valitsusel kiusatus makse tõsta.Foto: Shutterstock

Maksu- ja tolliamet pakub tänasest ettevõtjatele maailmas ainulaadset maksukäitumise hinnangute veebiteenust.

E-maksuametis oleva rakenduse kaudu on näha, missugusena ettevõte maksuameti jaoks paistab ning kas esitatud andmetes on puudujääke. Kui probleeme on, näeb nõu, kuidas puudused korda teha.

Lisaks ettevõtetele näevad hinnanguid ka FIE-d, kes on käibemaksukohustuslased. Vaikimisi on ligipääs ainult ettevõtte seaduslikel esindajatel, kes saavad omakorda anda soovi korral loa ka raamatupidajatele.

Lisaks koondab teenus ühte keskkonda avalikud andmed, mille kogumiseks peab praegu tegema mitu päringut MTA infosüsteemidesse – näiteks aadress, tasutud riiklikud maksud, töötajate arv, võlad, erinevad load. Need andmed on nähtavad kõigile.

Maksukäitumise hinnangud põhinevad nii avalikul infol kui ka ettevõtja maksusaladusega kaitstud andmetel, mida ta on MTA-le ise esitanud. Uusi andmeid selle jaoks ei küsita ega koguta.

Mida täpsemalt näeb ja kuidas seda lugeda?

Teenusel on kaks osa. Maksukuulekuse hinnang iseloomustab ettevõtte seadusest tulenevate kohustuste täitmise õigeaegsust ja korrektsust – ettevõtte võlg, süütegude olemasolu, maksumenetlused, vastutava isiku taust, deklaratsioonide esitamine. Lisaks võrreldakse seal ettevõtte deklareeritud töötasu väljamakseid Eesti keskmise töötasuga samadel ametikohtadel.

Maksuasjade korrasoleku hinnang juhib tähelepanu võimalikele puudustele ja ebakõladele andmete deklareerimisel ning võimaldab ettevõttel seeläbi oma maksukäitumist varakult parandada.

Arvesse võetakse töötamise registri ja deklaratsioonide andmete korrasolu – nagu müük, ost, töötamine, maksustatavad kulud -, samuti MTA muid tähelepanekuid.

Hinnangud ja hinnangute näitajad kuvatakse numbrilise väärtusena skaalal 1–3 ja värvidega. Roheline (3) – kõik on korras. Kollane (2) – mõned puudused. Punane (1) – olulised puudused.  

Enda kohta saab maksukäitumise hinnanguid vaadata enam kui 135 000 ettevõtet. Maikuu seisuga oli kõik korras ehk kõik näitajad rohelises 62 protsendil. Punane oli seis veerandil.

Kõige rohkematel juhtudel mõjutas hinnangu tulemust ümbrikupalga risk – ettevõtte deklareeritud töötasu oli oluliselt madalam kui samade töökohtade keskmine töötasu.

Palju probleeme oli ka ajatamata võlgadega, vastutava isiku tausta ja esitamata deklaratsioonidega. Enam kui 10 000 ettevõtet saavad hinnangutes soovituse vaadata üle ettevõtte omanduses oleva auto kasutamine, kuna see ei ole märgitud kui vaid ametisõitudeks kasutatav sõiduvahend.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.