Maasikakasvataja rõõmustab: tänavu marjad põllule ei jää

Milliseks tänavune saak kujuneb, on vara ennustada, sest pole teada, kui palju mullu põllule jäänud marjad taimedele häda tegid. Foto: Shutterstock

Uue valitsuse soosiv suhtumine võõrtöölistesse ja marjakasvatajatele makstud toetus annab lootust, et tänavu marjakorjajaid tikutulega taga otsima ei pea.

Ehkki maasikapõlde katab mitmel pool alles paks lumevaip, teevad marjakasvatajad juba hooajaks ettevalmistusi, kinnitab maasikakasvatajate liidu juhatuse liige Elke Lillemets.

Peamiselt tegeletakse Lillemetsa sõnul töötajate värbamisega ning nende elutingimuste kohandamisega koroonaajastule vastavaks. „Mõned kasvatajad ehitavad lausa elumaju juurde, et töötajad saaks vajadusel karantiinis ja isolatsioonis olla,“ tõi ta näite.

Seda, et marjakasvatajate tehtavad lisakulutused maasikate hinda kergitavad, Lillemetsa arvates kartma ei pea. „Pigem on tegu pikaajalise investeeringuga,“ leiab ta.

Suurt heameelt tunneb Lillemets selle üle, et valitsus on andnud rohelise tule võõrtööliste palkamiseks ning sellega on marjakasvajatad oma tänavustes plaanides ka arvestanud. „See teeb suurt rõõmu, sest eelmise aasta kogemus näitab, et eestlased lihtsalt ei tule marju korjama, ükskõik kuidas neid meelitada või kui palju raha pakkuda. Heaoluriik, mis teha!“ muigab ta.

Uue valitsuse suhtumine ettevõtjatesse on Lillemetsa sõnul väga toetav. „Valitsuse liikmed on selgelt välja öelnud, et nad saavad hästi aru, et hooaajatööd jäävad võõrtöölisteta tegemata,“ ütleb Lillemets. „See on nende tööde eripära, et korraga on vaja väga palju inimesi ja Eestist neid lihtsalt ei leia.“ Tema sõnul ootavad marjakasvatajad tänavu abikäsi ennekõike Ukrainast, aga ka Moldovast.

Seda, milliseks kujuneb tänavune maasikasaak, on Lillemetsa sõnul veel vara prognoosida, sest veel pole teada, kuidas eelmisel aastal põldudele hallitama jäänud marjad taimedele mõjusid. „Aga selge on see, et hallitanud marjad taimi kurnasid. Prognoose saab teha siis, kui esimesed õied tulevad,“ tõdeb ta.

Lisaks moraalsele toetusele annab valitsus ettevõtjatele ka rahalist abi. Teisipäeva hommikul allkirjastas maaeluminister Urmas Kruuse määruse, mille alusel makstakse põllumajandusettevõtjatele 15,8 miljonit eurot erakorralist toetust. Maasikakasvatajatele läheb sellest summast 1,65 miljonit eurot. 

Võõrtööliste kasutamisest rääkides ütles Kruuse, et välismaalt tulevad töötajad peavad täitma kõiki saabumise hetkel kehtivaid nõudmisi ja piiranguid. „Aga kiuslikke takistusi välistööjõu riiki saabumisele ei tehta,“ kinnitas ta. „Oluline on, et ametid ja ettevõtjad teeksid head koostööd ning jälgiks kõiki reegleid.“

Kruuse lisas lõpetuseks, et riik ei tee vahet siia saabuval ärimehel ja töölisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.