Uudis

Maksepuhkusel olevate laenajate hulk kahaneb jätkuvalt ja laenunõudlus püsib tugev

Mais võtsid eraisikud uusi laene 220 miljoni euro eest.Foto: Shutterstock

Jätkuvalt kahaneb nii eraisikutest kui ettevõtetest maksepuhkusel olevate laenude hulk ja rekordmadal on enam kui 60 päeva võlgu olevate laenajate osakaal laenuportfellist. Eesti majanduskasv esimeses kvartalis oli tugev, mida näitab ka stabiilselt tugev laenunõudlus, eriti eraisikute seas.

Mai lõpus oli maksepuhkusel 699 ettevõtjast laenajat ning 2670 majapidamist. Aprilli lõpus oli maksepuhkusel 747 ettevõtte ja 3300 kodumajapidamise laenu. Eelmise aasta juuni lõpus oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist. 

Maksepuhkusel olevate laenude maht moodustab praegu umbkaudu 0,7% kogu kodumajapidamiste laenumahust (aprilli lõpus 1% ) ja 3,1% ettevõtete laenumahust (aprilli lõpus 3,4%). Enam kui 60 päeva võlgu olevate laenude maht kahaneb jätkuvalt, eriti kodumajapidamiste seas, moodustades nüüdseks rekordiliselt madala 0,38% pankade laenuportfellist.  

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Eraisikute laenunõudlus püsib tugev ja ettevõtete oma stabiilne. Eraisikute laenuportfelli maht Eesti pankades on lähenemas 10 miljardile eurole ja ettevõtete laenuportfell ületab 7,6 miljardit eurot. Maikuus võtsid eraisikud uusi laene enam kui 220 miljoni euro ulatuses, mida on 13% enam kui aprillis. Ettevõtted võtsid uusi laene 384 miljoni euro ulatuses ja see näitaja võrreldes aprilliga märkimisväärselt ei muutunud.

„Kuu kuu järel näeme, et Eesti majandus on ootamatust kriisist läbi tulnud tugevamalt, kui aasta tagasi keegi loota julges. Maikuus avaldatud esimese kvartali majanduskasvu number 5,4% viitab, et majandus töötab täistuuridel ja ootame kiiret kasvu ka edasistel kuudel,“ rääkis pangaliidu juhatuse esimees Allan Parik.

Pariku sõnul läheb ka Eesti peamistel majanduspartneritel hästi. „Usun, et hoo sisse saanud vaktsineerimine aitab kui mitte ära hoida, siis vähemalt oluliselt tasandada pandeemia võimalikku uut lainet sügisel. Tõsi on, et ehkki majandusel tervikuna läheb hästi ja on ka sektoreid, mis uutest oludest võitsid, on siiski palju ettevõtteid, kelle jaoks äritegevuse korduv sulgemine on olnud väga valulik. Seega loodan väga, et nii drastilisi meetmeid enam vaja ei lähe,“ ütles Parik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.