Uudis

Maksuamet hakkab inimestelt õngitsema deklareerimata tulusid

Foto: Scanpix

Sel aastal lisandub füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise teenusesse leht “Täiendused.” Sellega esitatakse inimesele rida küsimusi, eesmärgiga suunata teda teada andma ka tuludest, mis seni deklaratsioonilt puudu.

Küsimused puudutavad tulusid, mille kohta maksuametil otseselt info puudub, kuid automaatse riskianalüüsi põhjal on alust arvata, et inimene võis neid saada. Päris huupi neid küsimusi inimestele kuvama ei hakata.

Deklaratsioonile lisandunud lehel on küsimused:

  • Kas olete tegelenud ettevõtlusega?
  • Kas olete müünud kinnisvara?
  • Kas olete saanud välistulu?
  • Kas olete veendunud et kogu palk on deklareeritud?
  • Kas olete saanud üüritulu?

Ameti maksude osakonna juhataja Evelin Liivamägi ütleb, et küsimused on mõeldud meeldetuletuseks, et midagi deklareerimata ei jääks.

Sel aastal tulu deklareerides kohtuvad osad inimesed taoliste täiendavate küsimustega.

Samas tunnistab Liivamägi näiteks, et amet on pööramas järjest suuremat rõhku ümbrikupalgalt maksude maksmisele. “Kui inimesele on makstud ümbrikupalka, siis vastutus maksude maksmise eest lasub temal endal. Nii et vastava küsimusega anname võimaluse veelkord järele mõelda,” ütleb ta.

Kasutajale lihtsamaks

Enamus veebiteenust puudutavaid uuendusi on seotud kasutusmugavusega. Näiteks saab “ühe-kliki esitaja” – kel oma lihtsale deklaratsioonile midagi lisada pole vaja – selle ära esitada esimeselt lehelt. Lisaks peab kasutaja senisest vähem kerima ning lehtede vahel liikuma. Paremini on ka aru saada, millises deklaratsioonis ollakse.

Maksu- ja tolliamet tutvustas täna sel aastal tulude deklareerimisega seonduvaid muudatusi, sealhulgas uuendusi deklaratsiooni esitamise veebikeskkonnas.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.