Maksuamet rahustab päikeseparkide omanikke

Päikesepaneelid eramu katusel.Foto: Shutterstock/makasana photo

Maksu- ja tolliamet (MTA) teatas sel nädalal seisukohast, et päikeseparkide omanikud peavad tasuma tulumaksu ka sellelt osalt elektrienergia ettemaksult, mida ei ole kalendriaasta lõpuks suudetud ära tarbida. Samas on ametil parkide omanikele edastada ka rahustav sõnum.

Elektrimüüja Alexela ning MTA märgivad, et tavapärasest suuremad ettemaksud on kogunenud just sel aastal esinenud ülikõrgetest elektrihindadest. Rahustavast sõnumist hoolimata prognoosib maksuamet, et järgmise tuludeklaratsiooni esitamise ajal kasvab nende inimeste hulk, kes deklareerivad pargiga toodetud tulu ehk tasuvad sellelt tulumaksu. 

Amet ei hakka elektrimüüjaid tülitama

MTA pressiesindaja Kertu Laadoga kinnitas Rahageeniusele, et amet ei hakka elektrimüüjatelt nõudma andmeid, mis puudutavad eraklientide ettemaksude jääke. 

Samas ei öelnud Laadoga ka seda, justkui annaks amet rohelise tule jätta ettemaksu jääk tuludeklaratsioonis märkimata.

“Ettemaksu maksustamise teema on aktuaalne alates 2022. aastast, mil inimesed on tänu elektrienergia hinna märkimisväärsele tõusule ja ka soodsale suvele, kus oli palju päikest, tulu ja seeläbi ka kasu teeninud,” lisas ta.

Loe ka: Eesti Energia on valmis maksuametile edastama infot klientidest, kes ei ole ettemaksu ära kasutanud

Varasematel aastatel on tema kinnitusel inimesed ise tarbinud elektrienergiat rohkem kui võrku müünud. 

“Tundub, et inimeste päikesepargid on viimastel aastatel läinud ka võimsamaks. Just eeltoodud põhjustel on oodata, et enam inimesi on saanud tulu/kasu elektrienergia müügist,” märkis Laadoga.

Suuri ettemakse just tänavusel aastal kinnitab ka Alexela pressiesindaja Marit Liik, kelle sõnul on nende klientide hulgas pea 1000 päikesepargi omanikku.

“Eelnevatel aastatel, kui elektrihind oli madal ja läbi aasta suhteliselt stabiilne, kulus päikeseenergia tootmisest saadud tulu tasaarvelduseks elektri tarbimise kuluga. Sellel aastal, kus suvised elektrihinnad olid kõrged ja samas elektritarbimine on efektiivne, tekib paljudel klientidel ettemaks,” ütles Liik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.