Uudis

Maksumaksjal tuleb Savisaare protsessi advokaatidele maksta sadu tuhandeid eurosid

Edgar Savisaare raamatu esitlus.Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Riigil tuleb tasuda kunagise Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega seotud korruptsiooniasja kohtuprotsessil kaitsjatele ligi 240 000 eurot.

Samas kasseerib riik erinevatelt kohtualustelt kokku sundrahana sisse üle 250 000 euro.

Nii esimese kui teise astme kohtuotsuse tulemusel peab riik kohtualustele hüvitama nende õigusabikulud ja kahe ekspertiisi kulud kokku pisut vähem kui 239 000 eurot.

Samas saab riik kahelt süüdimõistetult sundrahana tagasi kokku 1752 eurot, ettevõtja Vello Kunmanilt süüdimõistmisel määratud rahalise karistuse 15 000 eurot ja ettevõtjalt Hillar Tederilt oportuniteediga süüasja lõpetamise eest 200 000 eurot.

Juurde tuleb veel ekspoliitik Villu Reiljanilt oportuniteediga süüasja lõpetamise eest 33 000 eurot ja kunagiselt linnaametnikult Priit Kutserlit oportuniteedi eest 350 eurot ehk kokku 250 102 eurot.

Otsus jõustus lõplikult, Kallo ja tuntud ettevõtjad jäid süüdi

Savisaarega seotud korruptsiooniasjas jõustus kohtuotsus esmaspäeval, kui riigikohus ei võtnud selles asjas esitatud apellatsioonkaebusi arutusele.

Riigiprokuratuur süüdistas mitut ettevõtjat Tallinna endisele linnapeale ja Keskerakonna endisele esimehele Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises või lubamises ning riigikogu liiget ja Tallinna volikogu kunagist juhti Kalev Kallot korruptsioonikuritegudele kaasaaitamises.

Harju maakohus avaldas kriminaalasjas otsuse 14. jaanuaril ja Tallinna ringkonnakohus muutis seda osaliselt 22. juunil. Ringkonnakohtu lahendi vaidlustasid Kalev Kallo ja Vello Kunmani kaitsjad ning juhtiv riigiprokurör Taavi Pern. Kuna Riigikohus ei võtnud 30. novembril nende kaebusi arutusele, siis kohtuotsus jõustus.

Kalev Kallo mõisteti süüdi altkäemaksu vahendamises, samuti kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning erakonna ebaseaduslikule rahastamisele. Teda karistati pooleteistaastase vangistusega tingimisi kaheaastase katseajaga. Kallo volitused riigikogu liikmena lõppesid koos süüdimõistva kohtuotsuse jõustumisega.

Ettevõtja Vello Kunman tunnistati süüdi altkäemaksu lubamises ja talle määrati rahaline karistus 150 päevamäära ulatuses ehk 15 000 eurot.

Kes pääsesid?

Ettevõtja Aivar Tuulberg mõisteti õigeks korduvas altkäemaksu andmises ning ettevõtja Alexander Kofkini osas lõpetati kriminaalasi mõistliku menetlusaja möödumise tõttu.

Edgar Savisaare suhtes lõpetas Harju maakohus menetluse juba 5. juunil 2018, sest tema tervislik seisund ei võimaldanud kohtupidamises osaleda.

Mullu juunis tunnistas ettevõtja Hillar Teder, et ta rahastas 2014. aastal varjatult Keskerakonda ning pärast tema antud ütlusi rahuldas kohus prokuratuuri taotluse ja lõpetas tema kriminaalasja oportuniteediga. Teder pidi tasuma kriminaalmenetluse lõpetamise eest riigi tuludesse sunniraha 200 000 eurot.

Ühtlasi tegi kohus mullu juuni keskel määruse, millega eraldas juriidilise isikuna kohtu all oleva Keskerakonna materjalid eraldi menetlusse, kuna partei oli avaldanud soovi minna riigiprokuratuuriga karistuse osas kokkuleppele. See ka sündis ning Keskerakonnal tuli tasuda riigituludesse 25 000 eurot.

Omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana oli kohtu all ka Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser, kuid tema suhtes lõpetati menetlus oportuniteediga ja ta pidi riigile maksma selle eest 350 eurot.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.