Maryliis Teinfeldt: 3 sammu, kuidas planeerida oma menüüd, et säästa raha, aega ja keskkonda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nullkulu elustiili viljelev Maryliis Teinfeldt selgitab, et zero waste lähenemine tugineb viiele põhimõttele: keeldu, vähenda, kasuta uuesti ja paranda, taaskäitle ning komposteeri.

Olen viimane pool aastat järjekindlusega planeerinud oma menüüd. See tähendab seda, et mul on fikseeritud summa, mille ma toidule kulutan, ma käin kord nädalas poes ja ma toitun tervislikult. Hoian kokku nii rahas, ajas, keskkonnas kui ka teen investeeringu oma tulevikku tervise osas. Siin on minu planeeritud menüü A ja O.

Samm number 1: planeeri

Enne kauplusesse minekut vaatan ma üle seisu köögis – milliseid toiduaineid sahvris on. Seejärel panen paika viis põhirooga tulevaks nädalaks, näiteks karri, tatraroog, ahjukartulid, riisisalat, köögiviljasupp. Tavaliselt on paikapandud menüüs 1 salat, 1 supp ja kolm rammusat pearooga. Lisan menüüsse ühe magustoidu.

Toitude valikul jälgin, et need oleksid hõlpsalt valmistatavad, mitmekülgsed ja iga roog ei vajaks mitmeid toiduaineid. Kui mul tekib mõte ühel nädalal mõne uue roaga katsetada, siis planeerin teised seevastu lihtsamad.

Enne poodi minekut on väga oluline kirja panna kõikide söökide jaoks vajalikud toiduained. Sellele lisanduvad hommikusöögikraam (minul on selleks näiteks puder lisanditega), kohv, tee, leib-sai jms.

Ooteid ma poenimekirja ei pane, sest neid (pähklid, puuviljad, aedviljad jms) valin ma kauplustes kohapeal vastavalt sooduspakkumistele. Neid aga valin ma üpriski rangelt puu- ja aedvilja osakonnas, mitte ei allu meelitustele šokolaadiriiulite vahel.

Planeeritud menüü aitab ebatervislikest poolfabrikaatidest ja maiustustest loobuda, sest juba nende oma menüüsse planeerimine aitab probleemi teadvustada. Ei ole lihtne paberile kirja panna, et inimesel on magusasõltuvus või ta liialdab energiajookidega.

Samm number 2: teosta

Planeeritud menüü üks oluline aspekt ja võit seisneb selles, et igapäevane kiire käik poodi asendub kord nädalas poes käimisega, mistõttu võidetakse ajas. Kui sa oled harjunud iga tööpäev poest läbi käima, seal kulutama vähemalt 10 minutit, võidad sa endale pea tunni jagu vaba aega, kui proovid planeeritud menüüga toimetamist. Kassajärjekorras seismise asemel saaksid endale lausa raamatu lugemist lubada. Päris hea diil, kas pole?

Mina käin tavaliselt poes pühapäeviti. Pakin kaasa seljakotti riidest poekotid ja võrgust kotid lahtise kauba jaoks. Ostan vajaliku kraami planeeritud toidukordadeks ning lisan korvi ka ülejääva raha eest pähkleid, kuivatatud puuvilju, puu- ja aedvilja. Jään rangelt paikapandud summa juurde.

Poes proovin käia võimalikult kiirelt. Teen oma asjatoimetused nina toidunimekirjas ära ning isegi mitte ei aeglusta sammu, et vaadata ringi riiulite vahel, kuhu asja ei ole. Nõnda jäävad ära igasugused impulssostud.

Kodus jätan toiduvalmistamise osas endale natukene vabamad käed. Enamike toidukordade puhul jään menüü juurde kindlaks, ent mõned valmistan ette vastavalt sellele, mis köögis on.

Nädala alguses valmistan roogasid, mis olid selleks kavandatud. Näiteks üks tüüpiline päev näeb välja nii: hommikusöögiks puder lisanditega, lõunaks kaasatehtud karriroog, mida jätkub ka õhtusöögiks, päeva peal snäkin võileiba, pähkleid või puuvilja.

Nädala lõpupoole jääb aga kaks rooga nö puudu. Sel puhul söön vastavalt sellele, mis nädalast alles on jäänud või mis on juba kappides.

Planeeritud menüü eesmärk on kasvatada loomingulisust ja õppida paremini toitu kokku hoidma, mistõttu kapid ja varasalved ei ole täiskuhjatud toitu, mis seal vaid oma toiteväärtust kaotavad. Minu isiklik eesmärk on nädala lõpus näha üpriski tühjavõitu külmkappi.

Foto: autori erakogu

Samm number 3: rutiin

Harjumused saavad omaks ainult mitmekordselt praktiseerimisel. Kui esimesed kaks nädalat oli mul raskusi, siis ülejäänud nädalad läksid juba palju hõlpsamalt. Üsna pea sain aru, kui palju aega kulutan ma igapäevasele poeskäimisele ning kui palju raha raiskan ma snäkkidele, kuigi võiksin süüa palju tervislikumalt.

Üks suur boonus kõige selle juures on ka see, et prügikast täitub aeglasemalt. Tervislik toit tähendab vähem pakendeid.

Vilumusega olen jõudnud menüü planeerimisega sinnamaale, et poeskäimise vajadus on nihkunud seitsmelt päevalt kümnele. Siit tekib edasine väljakutse idee – käia poes kord kahe nädala jooksul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.