Maryliis Teinfeldt: Kuidas ma poodlen pakendivabalt ja mida sa võiksid sellest õppida

Turule kaasa: sünteetilised kotid, millega saab osta ka kõige peenemaid jahusid, võrgust kotid ja plastkarbid.Fotod: Maryliis Teinfeldt

Juba viiendat aastat olen ma proovinud osta enamikke oma toiduainetest, kodu- ja ilutoodetest pakendivabalt. Teen seda ühe lihtsa eesmärgiga: et mul poleks kodus prügikasti.

Tahan oma ellu mugavust ja lihtsust, mistõttu pakendivaba poodlemine on selle saavutamiseks ideaalne lahendus. Kuidas ma seda kõike aga teen? Kuidas ma ostan pakendivabalt?

Ostan kuivained kord aastas

Kuivained olen koju lasknud tellida kord aastas hulgikottides. Tellin koju põhilised toiduained nagu riis, kaerahelbed, pasta, oad ja erinevad jahud. Sellega hoian kokku rahas, kuna hind on fikseeritud ja hulgi on enamasti odavam.

Nõnda talitades hoian ma kokku ka ajas – ma ei pea kuivaineid iganädalaselt poest koju tassima ja mul on lihtsam nädalamenüüd planeerida. Lisaks pakub kodus alatine toidu olemasolu rahutunnet – alati on, millest üks kiire roog kokku keerata!

Kodus on alati olemas põhilised kuivained – oad, pasta, jahud, kaerahelbed, riis.

Ja mis puutub pakenditesse, siis üks suur pakend on keskkonnasõbralikum kui mitukümmend väikest.

Tõsi – tehniliselt pole tegu pakendivaba poodlemisega, ent tasub mõista, et ka pakendivabasse poodi tuuakse toiduained hulgipakendiga. Ehket koju hulgi toitu tellides lood sa justkui oma pakendivaba poe.

Pähklid, rosinad ja muu kraam oma kotiga

Kohalikust toidupoest ostan riidest või võrgust kotiga pähkleid, rosinaid, kuivatatud puuvilju jms. Näiteks ostan ma kilo maapähkleid ja kasutan neid vahepalana või valmistan neist pähklivõid, juustu ja taimset piima.

Kord kuus käin ma tavaliselt ökopoes, kus ostan oma kotiga erilisemaid toiduaineid, mida suurtes kogustes ma koju osta ei taha. Nendeks on näiteks õhitud hirss, bulgur, sojaoad, kikerherned jms.

Ökopoodides müüakse lahtiselt ka maitseaineid, õlisid ja kastmeid, mida saab samuti hõlpsalt oma anumaga osta. Näiteks Biomarketis saab eelnevalt kaaluda oma anuma, märkida sellele markeriga peale tühikaalu – hiljem arvestatakse taarahind kassas maha.

Eestis see veel nii igapäevane pilt ei ole, kui supermarketis on igapäevaseid toiduaineid võimalik lahtiselt osta. Konkreetne foto on tehtud näiteks Poolas suvalises toidupoes mitu aastat tagasi. Eesti kaupmees alles kardab lahtist kaupa pakkuda.

Pakendivaba poodlemise üks tugev pluss seisneb selles, et saad ise reguleerida, kui palju soovid mingit toiduainet osta. Nõnda ei raiska sa toiduaineid, kui näiteks tahad uut retsepti katsetada.

Soojaletist salatid, ahjuroad, sushi ja muu säärane

Pea enamikes toidupoodides saab oma karbiga kaasa osta valmistoite. Vahel harva, kui ma süüa teha ei jõua, on oma karbiga salati või sushi ostmine hea mugav valik. Olenevalt poest saan ma osta oma anumaga ka oliive ja marineeritud aedvilju.

Kui ma poleks vegan, ostaksin samamoodi ka juustu, lihatooteid jms. Kuna ma elan Riias, siis siinsetes Rimides pakutakse lahtiselt ostmiseks sügavkülmaletis ka erinevaid mereande ja poolfabrikaate nagu näiteks sibularõngad.

Päris tihti lasen ma ka restoranis või kohvikus oma karbi sisse toitu kaasa osta. Näiteks hiljuti ostsin just Noodle Boxist, mis on muide Tallinna maitseküllaseim Hiina toidu restoran, omale tööle lõuna kaasa.

Puu- ja juurviljad turult ja kodupoest

Iganädalaselt ostan ma värske kraami kas turult või oma kodupoest. Puu- ja aedvilja ma naljalt pakendiga ei osta. Valin alati need toiduained, mida parasjagu pakendita on võimalik osta.

Menüüd planeerides võtan arvesse road, mille koostisosi saab 100% kindlusega pakendivabalt kätte. Tihtilugu valin ma ka sellised retseptid, kuhu sobib sisse panna näiteks nii lillkapsast kui ka brokolit – poes valin selle, mis kilesse mässitud ei ole.

Mahetoodete ostmist suurtest toidupoodidest ma tavaliselt väldin, kuna seal on need alati pakendatud. Küll aga ostan ma mahetooteid turult otse tootjalt. Väga mugav on tellida mahetoitu ka kohalikult teenusepakkujalt otse koju.

Tualettpaber, nõudepesuvahend, päikesekaitsekreem

Kõige muu igapäevase kraami jaoks hoian ma kauplustes käies silmad lahti ning vaatan, kust mida saada võiks. Näiteks pakendivaba tualettpaberit müüvad kontori- ja ehitusmaterjalide kauplused.

Kodupuhastusvahendeid nagu näiteks pesupulbrit või nõudepesumasina vedelikku saab enamikest ökopoodidest. Võta vaid oma pudel, karp või kott kaasa.

Ilutooteid teevad mõned kohalikud tegijad, kes on nõus näiteks kehakreemi tarbija oma anumasse müüa (näiteks kodumaine bränd Meelest). Kõige laialdasemat pakendivaba kaupa pakub aga Lush, kust saab nii päikesekaitsekreeme, šampoone, palsameid, deodorante jms ilma pakendita osta.

Kõike pakendivabalt ei saa ja ei peagi

Muidugimõista ei ole võimalik kõike igapäevaeluks vajalikku pakendivabalt osta. Näiteks ravimeid ei müü keegi kellelegi oma topsi ning seda ükski pakendivaba poodleja ka ei nõua.

Teatud asjad vajavad originaalpakendit. Samuti soovin toonitada, et pakendivaba poodlemine ei ole keskkonnasõbraliku tarbimise finišijoon, mille poole pürgida. Pakendivaba ostlemise eesmärk on tuua tähelepanu globaalsele toidu ülepakendamisprobleemile ning otsida lahendusi kuidas tarbijad saavad rahakotiga hääletades tänast tarbimismudelit mõjutada.

Kuus nipp oma pakendiga poodlemiseksi:

  1. Harjuta korduvkasutatavaid kotte kaasas kandma. Pane kotid autosse, käekotti, pükstetaskusse, välisukse juurde. Olgu nad silme ees ja nina all! Näiteks Eesti ettevõte Poko valmistab puuvilja kotte, mis on pakitud väikese võtmehoidja külge.
  2. Korduvkasutatavaid kotte puu- ja aedviljade ostmiseks pakub Hug Bag, SISU kott. Mitmed ökopoed nagu näiteks ZUZU, Mahemarket ja Valete Ökokauplused müüvad ka välismaisetelt brändidelt erinevaid kotte.
  3. Oma anumatega poes või turul kaupa ostes tasub olla kannatlik ning tähelepanelik, et müüjad automaatselt asju kilekottidesse ei pakiks. Ole valmis seletama, mis kaupa oled oma anumatesse või kottidesse pannud, kui need ei paista läbi.
  4. Leiba-saia saab osta vahariidega, nõnda säilivad pagaritooted kauem.
  5. Helios kirjastuselt on ilmunud tuntud jäätmeteta elustiili viljeleja Bea Johnsoni raamat “Jäätmeteta elu”, kust saab mitmeid nippe pakendivabaks poodlemiseks.
    Oma pakenditega kauba ostmine võib kujuneda mõnusaks kogemuseks, sest tihtilugu sütitab säärane poodlemine vestlusi. Olen kümneid ja kümneid kordi saanud kassapidajatelt ja teistelt võõrastelt poodlejatelt kiidusõnu ning näidanud eeskuju, mistõttu nii mõnigi on tulnud ligi ja öelnud, et järgmine kord julgeb temagi oma karbi kaasa tuua.
  6. Sellel kaardirakendusel, kuhu igaüks saab täiendusi teha, on märgitud kohad, kus inimesed saavad osta erinevaid asju oma pakendiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.