Maryliis Teinfeldt: kuidas roheline eluviis mul raha planeerida on aidanud

Maryliis Teinfeldt selgitab, kuidas rohelise mõtteviisiga on võimalik ka raha kokku hoida.

Jälgin juba pikemat aega passiivse lugejana menukat Facebooki-gruppi Kogumispäevik, kust saab nõu ja jõudu rahaasjade planeerimises.

Grupi peamine eesmärk on arendada inimeste raha kasutamise oskust, millest olulisem on raha kogumine kas säästudeks, suurteks ostudeks või muuks.

Mis aga selle grupi minu jaoks atraktiivseks teeb, on see, et sealt saab mitmekülgse ülevaate eestlaste maailmakäsitlusest. Mida ostetakse? Millised harjumused inimestel on? Mille jaoks raha kogutakse? Mis teeb õnnelikuks?

Kõige enam on mind üllatanud see, et paljud inimesed on oma rahaasjades spontaansed ja kulutavad vastavalt emotsioonidele ning tujudele. Pole ebatavaline lugeda mõnest perekonnast, kes kulutab igakuiselt suuri summasid moodsatele kiirmoerõivastele, ilutoodetele, snäkkidele, kõige uuematele tehnikavidinatele, väljas söömisele, reisidele jms.

Inimesed proovivad küll raha planeerida ja Kogumispäeviku väljakutsetega liituda, ent millegipärast saab kuu lõpus raug otsa. Tihti elatakse üle oma varju ja hetkes.

Miks minul neid probleeme pole?

Muidugi mõista on ka minul oma head ja vead ning rahaplaneerimise oskus saab alati parem olla, ent järelmaksud, laenud ja muu säärane minu eelarve tabelis ei figureeri. Miks? Sest ma elan vastavalt oma võimalustele ja tõekspidamistele.

Olles kogu oma täiskasvanuea seadnud olulisele kohale keskkonna ning proovinud vastavalt käituda, on minu maailmapilt ja väärtused neist teistest Kogumispäeviku liikmetest erinev. Roheline mõtteviis, mis käib käsikäes minu eluviisiga, ei tolereeri üle oma võimaluste elamist. Kõik see, mida ma ei suuda endale lubada, olgu see minu rahakoti või keskkonna arvelt, on varastamine.

Analüüsides oma elu, pean tõdema, et olen enesega oma praeguses eluetapis rahul. Mul on justkui olemas kõik vajalik, ma ei tunne, et minu elukvaliteet muutuks oluliselt paremaks – et mina muutuksin õnnelikumaks -, kui ma vahetaksin oma tehnikavidinad uuemate mudelite vastu, lubaksin endale igakuiselt uusi rõivaid, käiksin veelgi rohkem väljas söömas, kultuuriüritustel, reisidel vms.

Mina teen oma elus valikuid, mina vastutan

Tänu oma elustiilile ei pane ma end olukordadesse, mis võiksid minu harjumusi ja väärtusi kallutada, murda, painutada. Näiteks ei ole veeda ma vaba aega kaubanduskeskuses, sest ma ei toeta pimedat tarbimiskultust, rohepesu ning üleüldist keskkonnavaenulikku mentaliteeti.

Ma lihtsalt ei satu situatsioonidesse, kus ma võiksin mõnele ahvatlusele alluda. Lisaks sellele ei toeta minu maailmapilt nende eksitee sammude tulemusi, kuna ma näen oma elu kui süsteemset väärtuste kogu.

Toon ühe näite. Ma tean, et ma ei saa lubada endale igakuiselt uute rõivaste ostmist. Seda seetõttu, et a) see on kulukas, b) see on keskkonnavaenulik, c) mul on juba niigi palju rõivaid, d) kulutan rohkem aega nende hankimisele ja hilisemale hooldamisele, parandamisele, taaskasutusse või ümbertöötlusesse saatmisele ja e) mul puudub aeg ja/või raha teiste olulisemate tegevuste jaoks nagu näiteks sport, enese harimine, tervislik toitumine, vms.

Ma ei näe muud kasutegurit selles teos peale ühe hetkeemotsiooni rahuldamise. Miinuseid on selle näite puhul aga rohkem kui plusse, seega ma ei saa sellele teele astuda.

Kuidas see mul raha planeerida aitab?

Roheline eluviis on aidanud mul vaadelda ning analüüsida oma elustiili kui tervikut. See on süsteemne väärtuste kogu. Iga otsus, tegu, toode või harjumus püsivad teineteisega koos, passides ideaalselt kokku kui üks suur tuhandetükiline pusle.

Roheline eluviis mitte ainuüksi ei muuda minu ökoloogilist jalajälge väiksemaks, vaid parandab minu ajakasutust, õpetab raha paremini planeerima ning säästma.

Kümme keskkonnasõbralikku säästuväljakutse ideed

Aasta aega uusi riideid ei osta – võta oma rõivakapist maksimum!

Kuu aega toidupoes käimata – söö tühjaks oma sahver!

Vaheta välja kodused ühekordsed majapidamistarbed – näiteks majapidamispaber käterätikute vastu

Aasta aega uusi asju ei osta – laena, paranda ja proovi ilma

Aasta aega planeeritud menüüd – unusta snäkid ning söö korralikku toitu

Aasta aega topsi kohvita – tee omale kodust kohv kaasa või kohvikus küsi oma termosesse

Kingitused ja meened aiamaalt või sahvrist

Kuu aega meelelahutustellimusteta – tühista oma Netflix, Spotify, telekanalid ja tee oma ajaga muud kasulikku

Kuu aega Taimset Teisipäeva – vali taimne valik kord nädalas

Nutivabad nädalavahetused – võta aeg maha ja loe lõpuni oma poolelijäänud raamatud, sorteeri oma üleliigsed asjad, või valmista ette nädala toidud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.