Uudis

Maryliis Teinfeldt: säästukuu kolmanda nädala numbrid annavad lootust

Säästukuu (Frugal February) idee on astuda oma mugavustsoonist välja ning proovida hoida võimalikult palju kokku nii rahas, ajas kui ka muudes ressurssides. Üks neist võib olla väljas söömisele- ja joomisele kulutatud raha.Foto: Maryliis Teinfeldt

Säästukuu veebruari ehk Frugal February eksperimendil on käsil juba kolmas nädal. Siin väike numbriline kokkuvõte tehtust.

20 poevaba päeva

Säästukuu väljakutsega liitudes seadsin ma enesele üheks olulisemaks eesmärgiks kulutada vähem raha ja aega tegevustele, mis pikas perspektiivis mulle kasu ei too.

Säästukuu eesmärk pole koonerdamine ning võidetud raha kokkulugemise prioritiseerimine, vaid investeeringute tegemine tulevikku, olgu selleks parem tervis, kvaliteetselt veedetud aeg sõprade ja perega või enese harimine.

Üks moodus tekitada omale rohkem aega, oli teha võimalikult palju poevabu päevi. Siiani on see õnnestunud hästi, olen käinud vaid neljal päeval poes. Kui minu piirkonnas oleks võimalus toitu koju tellida, haaraksin härjal sarvist, ning seaksin endale eesmärgiks 28 poevaba päeva.

Kahjuks aga seda luksust mul ei ole. Senise kahekümnega olen aga igati rahul – käin kord nädalas nädalamenüü nimekirjaga poodlemas, selle asemel, et iga päev kakskümmend minutit “kiirele läbihüppamisele kulutada”.

25 eurot toidule

Nädalamenüü aitab hoida kulud kontrolli all. Toiduvalmistamine on lihtne ja mänguline. Tõsi, vahel võib tekkida küll kole magusaisu, ent selle vastu aitavad regulaarsed ja täisväärtuslikud põhitoidukorrad. Hea meel on mul selle üle, et olen oma vahepalade söömise kogust säästukuu raames tublisti vähendanud. Seda on kindlasti näha ka kuu lõpus kaalule astudes.

1 loetud raamat

Selle asemel, et kulutada aega poodlemisele, lubasin oma vaba aega mõistlikult kasutada. Seetõttu sai ka sel nädalal loetud läbi üks uus raamat. Selle teosega sai täidetud ka minu säästukuu eesmärk lugeda läbi vähemalt 4 raamatut. Tehtud!

1 parandatud rõivaese

Minu säästukuu eesmärkides oli kirjas, et ma parandaksin sel kuul ära ühe oma rõivaeseme, selle asemel, et seista kapi eest tõdemusega, et midagi pole selga panna, mis mu mõtted viiks šoppamise peale.

Lubadus sai täidetud, sest uurisin välja, kuidas eemaldada riietelt õlivärvi plekke. Kaks minutit guugeldamist, viis minutit pleki eemaldamist ning minu kapinurka unustatud triiksärk sai taas ellu turgutatud. Kel sama probleem, siis küünelakieemaldaja on selleks puhuks väga hea abiline.

40 minutit jalutamist

Kuu alguses vaatasin ma üle kõik oma kulutused. Kui palju ja mille eest ma tegelikult maksan? Otsustasin leida koha, kust kokku hoida. Ainus mugavus, millest ma olin kuuks ajaks valmis loobuma, oli ühistranspordi kasutamine.

Sõidan igapäevaselt kolm trollipeatust kooli ja koju. Säästukuu raames aga võtsin ma ette ning hakkasin käima seda marsruuti jala – 20 minutit jalutamist hommikul ja 20 õhtul.

Üllataval kombel on jalutamine saanud ääretult meeldivaks päeva rutiini osaks. Olen tähele pannud, et see aitab mind rahustada, päevaks ette seada kui ka päeva kokku võtta. Hea aeg, et mõelda omi mõtteid ning liikuda.

Kolm nädalat jalutamist on mulle andnud innustust kasutada rohkem kondimootorit kui ühistransporti. Olen isegi vaikselt oma mõtteid veeretanud selles suunas, et kui veebruar läbi saab, jätkan kõndimise eelistamisega.

Pealegi, kui libedus tänavatelt kaob, pean end sundima taas rattaga sõitma, sest mille jaoks ma selle omale ju ostsin, kui mitte kasutamiseks? Säästukuu on aidanud mul mõista, et ühistransport on muutunud minu jaoks liialt mugavaks liikumisvahendiks.

1 kord nädalas jooksmist

Teine säästukuu üllatus on olnud uue energia leidmine tegevuste jaoks, mida mul varem ei olnud. Ei tea kas on siin süüdi soojenevad ilmad ning tujuparandav päike, ent võtsin esimest korda sel aastal ette, ning hakkasin taas jooksmas käima.

Säästukuud alustades see plaan mul eesmärkides kirjas ei olnud, ent olen kohutavalt rõõmus selle boonuse üle. Käin muidugimõista jooksmas õues, hoian jõusaali kuupileti eest raha kokku.

7 tolmukoguvat toodet

Kõikidest oma kappidest, sahtlitest, kraanikausi pealsetest, sahvritest jms kohtadest otsisin välja tooted, mida ma tavaliselt ei kasuta ja võtsin nende tarvitamise ette.

Tegin lõpu peale poolikutele šampoonipudelitele, sellele natuke kibedale hambapastale, mis kunagi sai ostetud ja teistelegi sarnastele toodetele, mille tarvitamist ma pidevalt edasi lükkan ja mille jaoks asendustooteid peale ostan. Nõnda talitades teen ruumi panipaikadesse ja väldin raiskamist.

2 korda sõpradega väljas

Säästukuu kolmandale nädalale langes Sõbrapäev. Selle tähistamiseks ka aga lisakulutusi ei teinud. Leppisime hoopiski sõpradega kokku, et teeme ühise õhtusöögi, kuhu igaüks ühe jagatava roa teeb. Mina tegin selle, mis mul oma nädalamenüüs planeeritud oli – pastasalat.

Lisaks sellele käisin Valentinipäeval vana sõbraga kontserdil. Tõsi, pileti eest pidime maksma sümboolse summa, ent õhtu jätkul me mõlemad raha jookidele ega snäkkidele ei kulutanud.

Olen nimelt tähele pannud, et sõpradega regulaarselt väljas käimisel kulub mul päris palju raha. Ma ei ole julgenud varem numbreid kokku lüüa, aga arvan, et väljas söömisele ja joomisele kulub mul peale püsikulude nagu näiteks transport, elekter ja üür kõige rohkem.

Tõsi, pean tunnistama, et selle vastu võitlemine on raske. Mõtlesin sel nädalal mitu korda väljas söömise peale või toidu koju tellimise peale.

1 veel tegemata tegevus

Nii nagu ei jõudnud ma eelmisel nädalal midagi üleliigset müüa, ei ole ma saanud seda ka sel nädalal tehtud. Küll aga tegin müügikuulutused ära. Koristasin oma kodu ning avastasin päris mitu asja, mida ma ei kasuta, ent mida maha müües saaks endale lisaraha tekitada. Müüki panin mitmeid raamatuid, sahtlis seisva ipodi, kunstitarbeid ja ühe soojapuhuri. Loodan, et veebruarikuu viimasel nädalal näkkab!

Selline oli minu säästukuu kolmas nädal. Võite rohkem, kui kaotusi. Järgmise säästmiseni!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.