Maryliis Teinfeldt: Siin on minu kahe nädala nullkulupäevik, kuhu sisse mahtus ka kolimine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mul on olnud suur rõõm olla pidevas liikumises. Olen viimastel aastatel resideerinud Tallinnas, Helsingis, Tartus, Londonis ja Riias, kus ma just juuni viimasel päeval ära kolisin. Juuli alguses aga lendan ma juba uude riiki, selle tarbeks on vaja ette võtta kolimisprotsess.

Selle lihtsustamiseks olen seadnud endale eesmärgiks lahkuda Riiast võimalikult kerge kotiga. Külmkapp tuleb süüa viimse palakeseni tühjaks, mida iganes annab müüa, saab maha müüdud ning et tulevane sissekolimisprotsess ladusam tuleks, ei tohi ma sentigi kulutada. Kui tavapärasel kolimisel viskavad inimesed suurtes kogustes asju ära, siis minu eesmärk on prügikonteinereid vältida. Siin on minu nullkululine kolimispäevik.

Päev 1

Tegin külmkapijääkidest õhtusöögi, mida jagub kaheks päevaks. Kasutasin lõpuni niipalju asju kui võimalik.

Päev 2

Hommikusöögiks tegin pannkooke, mille taignasse lisasin eriskummalisel moel tärklist ja natuke kakaopulbrit. Nädala eesmärk sellest tärklisepurgi sisust jagu saada!

Lisaks sellele panen pessu prügisukeldumise saagi – kotitäis vintage rõivaid. Sain need eelmisel õhtul väikesel jalutuskäigul oma kortermajade juures. Erilisemad leiud panen mõnda ostu-müügi gruppi üles. Loodan neist kahe nädalaga lahti saada, kui ei saa, viin kohalikku uuskasutuskeskusesse.

Kingin sõbrale oma kaks potitaime, mis Riias elades minu koju on oma tee leidnud.

Päev 3

Postitasin ühte nullkuluteemalisse Facebooki ostu-müügi gruppi ühe koti, mille soovin maha müüa. Toredal kombel näkkas, lepin kokku kohtumise ostjaga. Lisaraha – 50 eurot.

Päev 4

Pesupulber on otsa saanud. Uut ma muidugimõista ei osta. Proovin pesu pesta vedela kätepesuseebiga, sellest tuleb ju ka lahti saada! Ma ei usu, et jõuan selle lõpuni kasutada.

Täna teen söögiks suure pajatäie karrirooga. Seda on mõnus teha, sest kirju toidu sisse saab jääke “ära peita”.

Päev 5

Vaatan ülima kriitilise pilguga oma maise vara üle. Kas miski vajab parandamist või ajakohastamist? Kas on midagi, milleta ma saaksin hakkama? Mida on mul topelt? Mida saaks veel maha müüa või ära anda?

Nädala eesmärk on süüa oma kapid toidust tühjaks, et oleks lihtsam kolida.Foto: Maryliis Teinfeldt

Proovin erinevatesse kohalikesse ostu-müügi gruppidesse postitada kraami, mida soovin müüa. Näiteks on mul õpingutega seoses Riia korterisse tekkinud umbes 5 kilo kangast. Leian üles Riia õmblustarvikute müügigrupi ja proovin sealt ostja leidja.

Päev 6

Lähen sõbraga linnast välja, kahekümne viie kilomeetrisele matkale. Raha kulub küll transpordile (maksimaalselt 5 eurot), ent toit ja meelelahtus teepeal on tasuta. Kõhutäis on siis koduskokatud kraam. Mina lubasin matkale kaasa teha suure karbitäie pannkooke ja tuua mahla, sõber organiseeris soolase kraami.

Päev 7

Eilsest matkast väsinud. Hoian madalat profiili. Proovin luua müügikuulutusi mõningate asjade tarbeks nagu näiteks magustoiduklaasid, seljakott, kaamerastatiiv. Parandan ära ühed oma jalanõud. Tossude talla alla on tekkinud kanna kohale auk. Abimees ShoeGoo aitab.

Päev 8

Jaanipäev! Pidupäeva puhul otsustan sõpradega siiski kuhugi välja sööma minna. Nullist pidupäevaroogi teha ei taha, sest siis peab ostma mõningaid toiduaineid, mida väikeses koguses osta ei saa. See tähendab aga seda, et veelgi rohkem aega kulub mul külmkapi tühjaks söömisele.

Jaanipäevalõbustused hoiame võimalikult rahavabad. Käime küll kesksuve tähistamiseks väljas söömas, ainus kord kahe nädala jooksul, aga päeva aeg läheme tasuta kontserdile, teeme lillepärgi, veedame mõnusalt aega. Iga väljakutse ei pea pühade tõttu rikutud saama.Foto: Maryliis Teinfeldt

Päev 9

Riias elades andsin oma viimastel nädalatel ühele läti neiule eesti keele tunde. Pidime kokku saama veel viimast korda. Kahjuks jääb see ära. Tõesti kahju, sest tahtsin talle ära anda kõik minu kätte kogunenud eestikeelsed materjalid, nagu näiteks mõned ajalehenumbrid, paar raamatut.

Otsustan hoopistükkis pataka kirjatükke viia Keeltetuppa. Tegu on laheda kohvik-raamatupoega, kus toimuvad lisaks teistele keeltele ka eestikeelsed üritused ja seal müüakse sümboolse hinnaga eestikeelset kraami.

Õhtul käin kohalikus toidupoes banaanikaste küsimas, et kolimiseks juba varakult valmistuda.

Päev 10

Sügavkülmast on kõik asjad ära söödud!

Nõudepesuvahend sai otsa. Lähen ka siinkohal kätepesuseebi peale üle. Õhtul saan sõnumi, et keegi soovib osta mu kööginõude komplekti. Lepin järgmiseks päevaks kokku ostutehingu aja.

Päev 11

Hommikul proovin leiutada omale toitu kuskussiga. Värske kraam on otsas.

Lõunal läheme sõbraga kümnekilomeetrisele matkale. Pakin kaasa lõuna ja vee. Matkarajal selgub, et mustikad on valmis saanud. Teeme kahetunnise peatuse, sööme lõunat ja korjame nii palju mustikaid kui annab.

Päev 12

Vaba aja tegevusena läheme sõpradega kolmapäeviti toimuvale tasuta kontserdite sarjale, enne seda käime pargis lauatennist mängimas. Kuna raha ma kulutada ei taha, siis need kaks tegevust on selleks ideaalsed. Pakin kaasa lõuna ja pudeli veega.

Õhtul saab otsa minu šampoonipudel. Väga hea ajastus, sest nüüd on ideaalne aeg võtta kasutusele tahke šampoon. Just lennukiga reisides on igasugused tahked kreemid, hambapastad, palsamid, šampoonid nii mugavad, sest ei pea muretsema liiga suure pakendi pärast. Tahked kehahooldustooted on ka seetõttu head, sest nad on palju kergemad. Toodetes on vee sisaldus viidud miinimumini.

Päev 13

Käin lõunapaiku kohalikus uuskasutuskeskuses Otra Elpa, kuhu viin kraami, mida minul enam vaja ei ole. Sinna läheb päris palju prügisukeldud kraami, nagu näiteks hularõngas, kotitäis riideid, mõned kunstitarbed, töökorras akulaadja ja kööginõud.

Õhtul korraldame sõpradega külmkapijääkide õhtusöögi ning tähistame minu ärakolimist. Lepime kokku, et igaüks toob viis asja, mis tal külmkappi juba pikemat aega kopitsema on jäänud. Peol teeme lõpu minu viimastele kuivainetele – bulgur, läätsed, saiapuru, tärklis. kuskus. Peol valmivad road eriskummalistest koostisainetest. Kõigi lemmikuks kujunes maapähkli kaste konservmaisi ja kikerhernestega. Selles retseptis midagi muud ei olegi kui veega blenderdatud maapähklid, kuhu on lisatud hiljem mais ja kikerherned. Ääretult maitsev kaste!

Maitsaineid ära tarvitada ei ole ikka veel jõudnud. Need pean kellelegi ära andma. Eestis on kaks head kohta kus oma ülejäävat toitu ära visata – Facebooki grupid Foodsharing Tartu ja Foodsharing Tallinn. Globaalselt on kasutusel ka OLIO app, ent selle aktiivsus on madal.

Õhtul annan ühele sõbrale oma päevateki ja kõik väikesed padjad. Vastutasuks saan mustikašokolaadi.

Päev 14

Kolimispäev! Kaks nädalat on läinud kiirelt ja tegusalt. Ei jõua ära imestada, et selle ajaga poes ma ei käinud ning väljas käies ei kulutanud ma sentigi. Käin hommikul kohalikus toidupoes pappkaste küsimas, kuhu pakin oma toidunõud, raamatud jms kraami. Kõik asjad pakin ma kas toidupoe pappkastidesse või keeran omakorda ajalehepaberisse või riiete sisse. Eraldi kotte, kaste, teipi jms kolimisvahendeid ma ei osta.

Ootan ära kolimisauto, pakime kastid-kotid peale, annan ära oma võtmed ning sulen oma Riia peatüki. Järgmiste nullkulutamisteni!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.