Maryliis Teinfeldti nipid säästuveebruariks: väljas ei söö ja baaris ei joo

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maailmas tähistatakse veebruari kui säästukuud (Frugal February), mis kutsub inimesi pöörama suuremat tähelepanu oma kulutustele ning eriti kangeid utsitab üles lausa igasugusest raha raiskamisest loobuma.

Minu peamine siht säästuveebruaril on hoida kokku senisest rohkem raha, lahtimõtestada oma tarbimisharjumusi ning mis peamine, luua omale rohkem vaba aega, et tegeleda hobidega, milleks mul muidu aega ei ole.

1. Vähemalt 24 ostuvaba päeva

Sellel kuul on mul pühapäevad planeeritud ainult toidu ostmiseks. Säästukuu eesmärk on veebruaris vähemalt kahekümne neljal päeval üle poe lävepaku mitte astuda.

2. Kulutan toidule vähem raha

Pean kinni nädalamenüüst ja selle teostamiseks paika pandud eelarvest. Mõtlen välja lihtsad ja odavad retseptid, nagu näiteks supid, tarretised. Lisaks on mul kuivainekapis mõned toiduained, mis on seal juba liiga kaua olnud (näiteks üks õhitud hirsi purk, mis sai ostetud mais). Need tuleb ära tarvitada.

Luban valmistada ka paar purgitäit pastakastet ja puljongit, mida tulevikus hea kapist võtta on. Üks hea nipp, mida aegajalt kasutan, on see, et ma joon palju vedelikke (näiteks teed). See on aidanud mul lahti öelda pikaldasest näksimise kombest. Väikesed suupisted ei ole tihtipeale ei tervislikud ega odavad. Pealegi joome me alati vähe vett. Seega juba esimesest veebruarist otsisin välja oma suure teepoti.

3. Väljas söömas ei käi

Sellel kuul on mul väga lihtne reegel, mis hõlmab seda, et väljaspool oma koduseinu, kui see pole just sõbra juures, ma ei einesta. Kodus söögi valmistamine on odavam ja kiirem.

4. Kohvikus, baaris või kontserdil jooke ei telli

Seda nippi panin ma tähele ühe oma sõbranna puhul, kes äsja oma pangakaardi ära kaotas. Tema meetod oli lihtne – baaris sõpradega aega veetes ei tellinud ta omale ühtegi keelekastet. Suure seltskonnaga ei tee sellest sääsest elevanti ei sõbrad ega teenindajad. Ühe õhtuga on lihtne mõned eurod niiviisi kokku hoida, mis ühe kuu vältel juba korraliku summa välja annavad.

5. Ühistranspordi kaarti ei pikenda

Olen juba pikemat aega tähele pannud, et minu päevane liikumisvajadus ei ole rahuldatud, rääkimata piisavast värskes õhus viibimisest. Selle tõdemusega ning säästukuu väljakutse raames otsustan ma veebruariks jätta ühistranspordi kaart pikendamata.

6. Müün midagi

Säästukuu üks oluline eesmärk on teenida väike taskuraha mõne eseme pealt, mis mul kodus olemas, ent mis pole pikaldaselt kasutust leidnud. Näiteks seisavad mul lauasahtlis ipod ja juustesirgendaja, mis võiksid leida kellegi poolt kasutust ning ei teeks ka paha natukene lisataskuraha teenida.

7. Parandan ühe rõivaeseme

Tean juba ette, et minu näpud kihelevad uusi riideid ostma. Selle asemel võtan ma aga plaani ühe rõivaeseme värskendamise ja parandamise, mis minu kihku leevendaks.

8. Kasutan ära vanad tooted

Igaühel meist on riiulites, kappides, sahtlites, kraanikausi alustes jms kohtades duubeldatud tooteid. Näiteks on mul kolm erinevat hambaniiti. Üks neist on imehea, teised kaks aga kesised. Lükkan pidevalt nende kasutamist edasi, sest ostan seda ühte head aina juurde ja juurde. Säästukuul aga toon ma oma koju ostetud halvad tooted päevavalgele ja võtan neist, mis võtta annab. Millal veel?

9. Võtan eesmärgiks lugeda sel kuul 4 raamatut

Minu säästukuu eesmärk pole mitte kuu lõpus säästetud raha lugeda, vaid loetleda mida head ma oma võidetud aja ning müntidega peale hakkasin. Minu eesmärk on puhastuskuuga võita neli läbiloetud raamatut ning teha ring koduraamatukogus, kuhu pole sattunud piinlikult kaua.

10. Suurendan oma sotsiaalsust

Tegu on selles nimekirjas oleva oluliseima punktina. Seda pika (ingl. keeles pica) üldistatud teooria valguses. Pika on toitumishäire, mis väljendub inimesel isuga toiduks mittekasutatava materjali järele, nagu näiteks kriit, muld, juuksed, klaas, kivid vms. Impulssi üldistades võib nimetada pikaks soovi, mis tegelikku alusvajadust ei rahulda.

Näiteks vaadata telekat, et rahuldada oma suhtlemisvajadust või osta kontoritarbeid, et olla produktiivsem. Oma sotsiaalsuse suurendamine on oluline, et suunata oma tähelepanu ja jaks inimsuhetele, mitte asjadele ning negatiivsetele harjumustele. Sellest tulenevalt luban endale võtta end vanade sõprade ning tuttavate osas käsile – soojendada hääbuvaid kontakte ning tugevdada uusi. Lisaks osalen ka aktiivselt üritustel ning proovin olla altim leidmaks uusi tuttavaid.

Mida ma säästukuust tahan? Tahan ostlemise paastuga olla rikkam uute kogemuste, sõpradega veedetud aja ning raamatuteadmistega. Tahan olla oma aja peremees, elada hetkes, tegeleda oma hobidega, nautida vabadust, luua rohkem, keskenduda oma tervisele ja kasvada inimesena.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.