Uudis

Maxima värske juht: ma ei suutnud alguses uskuda, kui palju poode Eestis on. Ja kõik ikka laienevad!

Maxima Eesti tegevjuhi Edvinas Volkase sõnul tahab eestlane kaupa kiiresti ja seda soovitatavalt võimalikult vähese suhtlusega.Foto: Raul Mee

Bulgaaria Maximast Eestisse kutsutud Edvinas Volkas peab siinset turgu võrreldes teiste riikidega väga konkurentsitihedaks kohaks, kus käib endiselt pöörane laienemine. Volkas räägib, kuidas Maxima sellises keskkonnas hakkama saab ja mida uut poeketil klientide jaoks varuks on.

“Eesti tarbijad on bulgaarlaste vastandid,” kirjeldas oma esmamuljeid kuus nädalat Eesti Maximat juhtinud ja varem Bulgaarias töötanud Edvinas Volkas. “Nemad tahavad poes kohal käia, asju näha ja katsuda, üksteisega suhelda. Eestlastega on aga vastupidi, inimesed soovivad kaupluses asjad kiiresti kätte saada ja soovitatavalt mitte väga palju rääkida.”

Edvinas Volkas on tegelikult Maximas töötanud juba 18 aastat. Kodumaal Leedus kommertsdirektorina alustanud Volkas juhtis viimati Maxima Bulgaaria üksuseid, kust ta juuli keskel Eestisse tegevjuhiks kutsuti.

Eesti jaekettide turgu peab Volkas erinevalt Bulgaariast ääretult konkurentsitihedaks. “Kuulsin, et Eestis on väga palju kaubanduspinda, aga ma ei suutnud seda alguses uskuda. Ja kõik ikka laienevad!” imestas Volkas.

“Samas ma ei usu, et seda mulliks saab nimetada. Turg on arenenud ja inimestel on raha, seega ei kao suuremad jaeketid kuhugi. Kui uued tegijad juba Eesti turule siseneda tahavad, siis järelikult ruumi veel on,” rääkis ta.

Eestis kolm eesmärki

Nüüd Eestis on Volkasel Maximaga mitu eesmärki. Sortiment läheb uuendamisele, olemasolevad poed arenevad ja kerkib ka uusi poode.

“Laieneda tuleks mitte numbrite pärast, vaid nii, et see ka mõistlik oleks,” ütles Volkas. ”Aga me laieneme kindlasti.” Tallinnasse tuleb novembris Estonia puiesteele veel näiteks Maxima uue kontseptsiooniga ekspresskauplus.

Ühe põhieesmärgina näeb Volkas ka olemasolevate poodide arendust: plaanis on renoveerida aastas kuskil kolm-neli kauplust. Esimene osa sellest on septembri alguses renoveeritud Maxima Tartu XX poe taasavamine.

Kuidas plaanib Volkas lahendada Maxima töötajate keeleprobleemi, millele on korduvalt viidanud ka keeleinspektsioon? “Kindlasti jätkame töötajatele eesti keele kursustega pakkumisega. Me oleme Eesti pood ja töötajad peavad eesti keelt oskama, aga Eestis ei saa poetöötaja ju ka vene keeleta hakkama, seega pole see nii must-valge” ütles ta.

Kojuvedu areneb

Hetkel tegutseb Maxima kojuvedamispartner Barbora Tallinnas ja selle ümbruses ja Volkase sõnul on nende peaeesmärgiks arendada just selles piirkonnas oma teenindust. Barbora plaanide järgi peaks varsti iga klient toidu kätte saama tellimise hetkest alates vaid ühe tunni jooksul.

Millal jõuab kojuvedu Tartusse ja teistesse linnadesse? “Nad on meie partnerid, seega ma ei saa nende eest rääkida, aga ma arvan, et Tartusse ja Narvasse jõuab kas meie või siis mõne teise poe kojuvedu lähema kahe aasta jooksul,” ütles Volkas

“Toidu kojuvedamine on uus trend ja kõik üritavad endiselt leida seda kõige efektiivsemat ja paremat ärimudelit. Seepärast alustatakse ka kohast, kus on kõige rohkem kliente ehk Harjumaalt,” põhjendas Volkas

Volkase sõnul on toidutellimise trend kasvupotentsiaaliga, kuid poes käimist ei asenda see täielikult kunagi. “Vaatame näiteks Inglismaad: seal on toitu koju veetud 20 aastat ja tänaseks teeb seda 20-25% inimestest, kuid see osakaal enam ei kasva, sest lagi on käes,” rääkis ta.

Lidl ei hirmuta

Volkas peab Lidli tulekut rõõmustavaks uudiseks, sest uus tegija paneb turuosalised taas sügavamalt mõtlema, kuidas oma kette paremaks teha. “Konkurentsist võidavad kõik”, ütles Volkas.

“Aga Lidlil on hoopis teine strateegia, neil on palju väiksem sortiment ja suurem osa nende tooted pole kodumaised. Lidli sortiment koosneb enamjaolt omatoodetest, mis on pärit Poolast ja Saksamaalt,” märkis Volkas.

Volkas ei usu, et Lidl suure hooga hinnad alla lööb. “Ma töötasin Bulgaarias Lidliga seljad põhimõtteliselt vastamisi ja seal polnud nad küll hinnaliidrid,” ütles ta.

Praegu on Maxima turuosa Eestis 18,6%, millega jääb poekett alla veel turuliidrile Coopile. Kas eesmärk on esikoht endale napsata?

“Sellist konkreetset eesmärki pole,” lõpetas Volkas. “Me oleme tugeval teisel kohal ja seda tahame me edasi hoida. “

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses