Uudis

Mida on meile eelmised valitsused lubanud teaduse rahastamise kohta?

Tartu ülikooli peahoone.Foto: Scanpix

Kuigi aprillis leppisid võimuliidu osalised Keskerakond, Isamaa ja EKRE kokku, et tõstavad teadus- ja arendustegevuseks eraldatavate vahendite taseme 1 protsendini sisemajanduse koguproduktist, siis esmaspäeval kokku lepitud nelja aasta riigieelarve strateegia näeb ette vaid rahastuse säilitamise senisel tasemel ehk 0,71 protsendil SKP-st.

Mida on aga meile varasemad valitsused lubanud teaduse rahastamise kohta?

Koalitsioonilepinguid uurides selgub, et tegemist pole mitte esimese korraga, kui teaduse rahastamise tõstmist alt veetakse, vaid praegune valitsus lihtsalt jätkab juba Eestis välja kujunenud trendi.

Erinevad valitsused on varem korduvalt lubanud teaduse rahastamise tõstmist 1 protsendini SKT-st, kuid selleni pole kunagi jõutud.

Koalitsioonileping 2003 (RP, RE, RL), Juhan Partsi valitsus

“Suurendame teaduse ja arendustegevuse osakaalu SKPst.”

Koalitsioonileping 2007 (RE, IRL, SDE), Andrus Ansipi teine valitsus

“Seab eesmärgiks jõuda aastaks 2011 teadus- ja arendustegevusele ning innovatsioonile tehtavate kulutuste osas 2%ni sisemajanduse kogutoodangust, kusjuures sellest vähemalt poole tagab riik eelarveliste eraldiste kaudu. Valitsusliit seab pikaajaliseks eesmärgiks uurimistegevusele ja innovatsioonile tehtavate kulutuste jõudmise 3%-ni sisemajanduse kogutoodangust (SKT) aastaks 2015”

Koalitsioonileping 2011 (RE, IRL), Andrus Ansipi kolmas valitsus

“Kasvab ühiskonna panustamine teadus- ja arendustegevusse ning rahvusvahelisse teaduskoostöösse: a. seame sihiks jõuda teadus- ja arendustegevuse rahastamisel 3 protsendini SKTst, sealhulgas erasektori osaluseni vähemalt 2/3 ulatuses sellest.”

Koalitsioonileping 2015 (RE, SDE, IRL), Taavi Rõivase teine valitsus

“Loome täiendavad motivaatorid erakapitali kaasamiseks teadus- ja arendustegevuse rahastamisse, arvestades Euroopa riikide parimat kogemust ning seame sihiks jõuda teadus- ja arendustegevuse rahastamisel 3%-ni SKTst (sealhulgas erasektori panuseni 2% SKTst).”

Koalitsioonileping 2016 (KE, SDE, IRL), Jüri Ratase esimene valitsus

“Seame eesmärgiks viia teadus- ja arendustegevuse rahastamise 1 protsendini SKT-st.”

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.