Uudis

Mida suurem on su palk, seda rohkem II sambast väljudes kaotad

Teisest sambast loobumise korral tuleb maksta ka tulumaksu. Foto: Shutterstock

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani ja Rahafoorumi investeerimisblogi autor Taavi Pertman on arvamusel, et II sambast mõtlematult lahkumine võib tekitada paljudele rohkem kahju kui kasu ning kaotada on palju.

„Põhiline kaotus II sambast lahkunud inimese jaoks on see 4% brutopalgast, mille riik omalt poolt tema pensionisambasse lisab,“ ütles Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani. „Mida suurem on inimese keskmine sissetulek, seda suurem on ka rahaline kaotus. Teenides Eesti keskmist palka ehk ligi 1500 eurot kuus, siis kaotus oleks igal kuul 60 eurot, mis teeb terve aasta peale 720 eurot ja 10 aasta peale lausa 7200 eurot,“ lisas ta.

Rahafoorumi investeerimisblogi autor Taavi Pertman ütles, et II sambast lahkujal tuleb võtta vastu veel kaks kaotust. „Kõigi enneaegselt II sambast väljuvate inimeste väljamaksetest peab riik kinni 20% tulumaksu.“ Seega kui inimesel on II sambast saada 5000 eurot, siis 1000 eurot tuleb sellest maksta riigile.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

 „Lisaks on lahkumise korral II sambaga liitunud inimeste riikliku pensioni kindlustusosak 4% väiksem kõigi aastate eest, mil nad II sambas viibisid. See tähendab, et inimene, kes täna oma kogumispensioni välja võtab ja laiaks lööb, kulutab sisuliselt juba oma riiklikku pensionit,“ selgitas Pertman.

Eestis on II sambasse pensionit koguvaid inimesi ligikaudu 760 000 ning praeguseks on pea 102 000 inimest ehk üle 13% kogujaist andnud sisse avalduse II pensionisambast lahkumiseks. II sambast lahkumise kasuks räägib majanduslikust vaatepunktist aga oluliselt vähem fakte kui selle vastu ning mida kõrgem on inimese keskmine palk, seda rohkem on tal II sambast lahkumise korral potentsiaalselt tulevikus kaotada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.