Mida teha, kui petukõne sind tabab ja kuidas helistajast lahti saada?

Petturid saadavad jälle ähvardavaid kirju, kus väidavad, et omavad inimese kohta pilte ja isikuandmeid. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Olematuid investeerimisvõimalusi pakkuvad kelmid helistavad jätkuvalt aktiivselt Eesti inimestele. Mida teha, kui sind sihikule võetakse?

Politsei esimene soovitus on lihtne: kui saad sellise kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 612 3000.

See lahendus ei pruugi aga alati töötada, kuna petturite käsutuses on väga suur valik numbreid (Geenius on nendest teinud ka nimekirja), mis tähendab, et kohe võib sind tabada uus kõne teiselt numbrilt.

Geeniuse lugejate kogemuse järgi lõpetavad helistajad siiski tavaliselt pärast umbes viiendat katset, mõnikord aga võidakse helistada eri numbritelt isegi üle kümne korra.

Kui lihtsalt ignoreerimine ei aita, siis tuleb kasuks teadmine, et petukõned on üldiselt venekeelsed. Kui räägid petturitega eesti keelt, nõuavad nad tihtilugu agressiivselt, et sa vene keelele üle läheks. Nii juhtus näiteks eile, kui kelmid helistasid Geeniuse toimetuses olevale telefonile.

“Eestis 80% inimesi räägivad vene keelt!” teatas teisel poolel olnud helistaja tigedalt, kui me seda siiski tegema ei soostunud. Lõpuks andis ta siiski alla ning lõpetas kõnede tegemise. Ka mitu lugejat on meile teada andnud, et eesti keele kasutamine aitab.

Kindlasti ei tohiks investeerimispakkumist, mis lubab kiiresti suurt tulu, siiski tõsiselt võtta. Mitte mingil juhul ei tohi tundmatu “maakleri” palvel paigaldada oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.

Samuti ei tohiks “maaklerile” anda andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms ega anda talle ligipääsu oma pangakontole.

Kui oled kahju saanud, tuleks pöörduda kindlasti politseisse. Kuidas kaotatud raha tagasi saaks, saad lugeda siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.