Mida teha, kui suusareisile ei saa ja kas praegu on mõtet suusareisile minna?

Suusareisile ei pruugi koroonapiirangute tõttu saada. Pilt on illustratiivne. Foto:Scanpix/Péter Gudella

Euroopasse suusapuhkusele sõites peab olema ettevaatlik, sest mitmel pool lõppes hooaeg varem ning kehtivate piirangute tõttu ei pruugi mäele suusatama saada.

Paljudes Euroopa riikides lõppes suusahooaeg olude sunnil varakult. Suusaturistidel polnud seetõttu võimalik ostetud hooajapiletit ega suusapassi täies mahus kasutada ja said makstud raha eest vähem teenuseid. Tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ameti Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa-Tammaru andis ülevaate, millised piirangud kehtivad Lääne-Euroopas ja mida teha suusapassi või hooajapiletiga.

Mida teha piletitega, kui ei saa suusatama?

Enne pileti ostmist tuleks hoolega lugeda teenuse üldtingimusi. Seoses viiruse levikuga ning erilise olukorraga, lisasid paljud teenusepakkujad lisanud üldtingimustele spetsiaalsed koroonaga seotud klauslid.

Õiguslikult on olukord pea lootusetu, kui suusakuurort on avatud, aga riiki sisenemine keelatud või karantiininõue ei võimalda tarbijal teenust kasutada. Sellisel juhul kehtivad sõlmitud lepingu tingimused. Seega, kui suusajaamad tagavad lepingus kokkulepitud teenuste olemasolu, näiteks liftid ja nõlvad on avatud, aga turist ei saa kohale tulla ega kohapeal ööbida, sõltub tagasimakse võimalus lepingutingimustest.

Kasutamata aja eest soovitab Vaksmaa-Tammaru suusakeskuselt taotleda proportsionaalset tagasimakset. Kõige parem on seda teha kirjalikult, näiteks e-posti teel, sest nii on hiljem võimalik seda hiljem tõendada. Mõned teenusepakkujad maksavad tagasi ainult osa või pakuvad krediiti järgmiseks hooajaks.

Austria: nõlvad on avatud, kuid välisturistidele sisuliselt ligipääsmatud

Praeguse seisuga on kuni 7. veebruarini suusakuurortitesse minek ja seal suusatamine lubatud, kuid välisturistidele kehtestatud ranged nõuded suusaturismi siiski ei soosi. Riiki sisenejad peavad jääma 10 päevaks karantiini. Võimalik on ka varem karantiinist välja tulla, kui riiki saabuja annab viis päeva pärast riiki sisenemist negatiivse tulemusega koroonatesti. Kõik Austriasse saabujad peavad täitma ankeedi, kuhu tuleb märkida enda isikuandmed ja viimase 10 päeva ööbimised.

Arvestada tuleb ka asjaoluga, et restoranid, hotellid, meelelahutusasutused ja kultuurirajatised on suletud. Sestap pole turistidel võimalik kuni veebruari lõpuni majutust leida, sest ka eramajutus turismi eesmärgil on keelatud.

Maskikandmine on kohustuslik suletud jaamades ja suusatõstukites, kus on ühtlasi kehtestatud 50% ruumide täitumuse piirang, igal pool tuleb pidada kinni ka kahemeetrisest distantsinõudest.

Itaalia: suusakuurortide taasavamine planeeritud veebruari keskpaika

Kõik Lõuna-Tiroli suusakeskused on suletud, kuid plaanitakse taasavada kogu Itaalias 15. veebruaril. Alates pühapäevast (31.1.2021) on ka Lõuna-Tiroli söögikohad kaheks nädalaks suletud.

Itaalia valitsus astus just tagasi, mistõttu võivad reeglid väga lühikese etteteatamisajaga muutuda. Riiki sisenemiseks tuleb registreeruda kohalikus terviseametis, kus tuleb esitada vähem kui 48 tundi tagasi antud negatiivne koroonatest. Vastasel juhul kehtib 14-päevane karantiinikohustus.

Teoreetiliselt on Itaalias võimalik matkata või leida muid tegevusi väljaspool suusaradasid, kuna turistidel on lubatud sinna siseneda. Need alternatiivtegevused on tohutult populaarsed ka kohalike seas, sest mägimajakesed on avatud ja see on viinud selleni, et matkavarustust ei pruugi kohapealt leidagi.

Saksamaa: suusatamine täielikult keelatud veebruari keskpaigani

Kuni 14. veebruarini (kaasa arvatud) on suusatamine mägedes Saksamaal täielikult keelatud. Seetõttu jäävad mägiraudteed ja suusatõstukid selle ajani ja tõenäoliselt kauemaks suletuks.

Jaanuari lõpuni kehtis Saksamaal 15-kilomeetri reegel, mis piiras kogu Saksamaal liikumise miinimumini. Siiski kehtib Saksamaal karantiininõue riskipiirkondadest saabuvatele välisturistidele. Reeglid riiki sisenemisel on sarnased Austriaga (digitaalne taotlus; negatiivne test, mis on tehtud kuni 48 tundi varem; negatiivse testi korral 5 päeva karantiini, muidu 10 päeva).

Prantsusmaa: tõstukite avamine tühistati uuesti

Prantsusmaale  reisides tuleb esitada maksimaalselt 72 tundi tagasi tehtud koroonatest ja pärast seda tuleb veeta nädal aega karantiinis. Peale karantiininädalat tuleb anda kordustest.

Prantsusmaal ei kehti üleriigilist karantiini, kuid linnapiirkondades kehtib alates kella 18st õhtune komandanditund.

Suusaturistidel lubatakse sõita Prantsuse Alpidesse, aga 1. veebruariks välja kuulutatud liftide võimalik avamine lükati vahepeal tagasi. Prantsuse turismiminister Jean-Baptiste Lemoyne pole uut kuupäeva välja kuulutanud, mis omakorda näitab, et suusahooaeg on mitteametlikult maha kantud.

Luksemburg: piiranguid pole, aga ka pakkumisi pole

Kummalisel kombel pole Luksemburgis teadaolevalt ei reisipiiranguid ega karantiinikohustusi. Samas pole peale mõne Öslingi murdmaasuusaraja selles riigis ka võimalusi suusatamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.