Mida teha, kui taotled eluasemelaenu ja pank hakkab nõudma, et oma pensionisambad üle tooksid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selle osas, kas konkurents Eesti pangandusturul on suur või väike, on ilmselt klientidel ja pankadel erinev arusaam. Kindlasti aga on elementaarne, et pangad omavahel konkurendid on ja igaüks püüab endale saada suurema osa kliendi rahakotist.

Kui aga turu haaramisel rakendatakse nõudmisi, siis on vastus lihtne: nii ei tohi.

Pakkuda tohib, nõuda mitte

Kaks suuremat finantsteenust on eluasemelaenud ja pensionisambad. Arusaadavalt eelistaksid pangad enda kätte saada iga kliendi mõlemad teenused. Tähtis on aga teada, mida neil on õigus sinult oodata ja mida mitte.

Pangal on õigus tutvustada sulle kui kliendile või potentsiaalsele kliendile oma teenuseid ja nende eeliseid.

Pangal ei ole õigust esitada mingeid siduvaid nõudmisi, et “anname sulle laenu ainult siis, kui II samba meile üle tood.” Seda keelab nimelt kogumispensionide seadus:

Valikuavalduse esitamine või kohustusliku pensionifondi osaku omamine ei või olla kindlustus-, finants- või investeerimisteenuste lepingu sõlmimise või muutmise või muu kohustusliku pensionifondi välise kasu saamise eeltingimus, samuti ei või nimetatud lepingute tingimused või muu kohustusliku pensionifondi välise kasu saamine sõltuda valikuavalduse esitamisest või kohustusliku pensionifondi osaku omamisest.

Niisiis, kui vestlus laenuametnikuga peaks minema ebamugavaks, siis palu selguse mõistes edastada nõue pensionisammas üle tuua endale kirjalikult. See peaks tolle arutelu kiirelt lõpetama.

P.S. See ei tähenda, et sa ei võiks kaaluda oma pensionisamba valitseja vahetamist. Erinevate fondide osakute hinna ajalugu saad vaadata sellelt Pensionikeskuse lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.