Miks e-riik andis pensionitunnistuse välja uue plastkaardina, mitte ei sidunud seda ID-kaardiga?

Riik ja ID-kaartide endine tootja vaidlevad kohtus juba aastaid.Foto: Scanpix

Eile teatas sotsiaalministeerium, et algatas eelnõu väljastamaks pensionitunnistusi pensioniealistele ja puuetega inimestele tavalise paberi asemel eraldi plastkaardil. See tõstatab aga küsimuse, miks jälle üks uus kaart?

Eesti on e-riik ja meil on ID-kaart, mis muuhulgas on nii su juhiluba, isikut tõendav dokument, võimalus reisida välismaale ja ka pirukabaari kliendikaar. Miks tahab sotsiaalministeerium inimeste taskusse sokutada siis veel üht kaarti, mille info võiks olla kenasti ID-kaardil kirjas?

Kõigil polegi veel ID-kaardi lugejaid

Sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõunik Oskar Lepik ütles kommentaaris Geeniusele, et eelnõu väljatöötamisel kaaluti mitmeid variante, ka pensionitunnistuse ühendamist ID-kaardiga.

“Oluline oli silmas pidada, et paljudel ettevõtjatel, kes pakuvad puudega inimestele ja pensionäridele soodustusi, puudub praegu tehniline võimekus, et ID-kaardilt tuvastada erinevate soodustuste õigust,” ütles ta ning lisas, et näiteks on vaja tõestada puuet ka välismaal, kus ID-kaardi süsteem võib sootuks puududa.

Aastast 2020 hakkab Eesti väljastama ka Euroopa Liidu puudega isiku kaarte. Järjekordset uut kaarti ei tule, uus süsteem ühildatakse tänase puudega inimese kaardiga.

“Riik plaanib edasi otsida lahendusi, kuidas asjad omavahel loogiliselt siduda (sh ID-kaardiga), vähendada dubleerimist ja lihtsustada inimeste jaoks kogu süsteemi,” kinnitas Lepik Geeniusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.