Uudis

Miks gaas kallimaks läheb ja kas hinnatõusust saaks pääseda?

Gaas on kogu maailmas kõvasti kallimaks läinud.Foto: Shutterstock

Eelmisel nädalal teatas suurele kodutarbijate turuosale maagaasi pakkuv ettevõte Eesti Gaas, et tõstab oluliselt eratarbijatele 1. septembrist maagaasi hinda, tuues põhjuseks gaasi maailmaturu hinnatõusu.

Eesti Omanike Keskliit vaatab koduomaniku seisukohalt äreval pilgul hinnatõusu, mis pikema etteteatamiseta kasvatab gaasiarvet poole võrra. „Oleme suhelnud erinevate teenusepakkujate ning tuleb tõdeda, et lisaks kõrgele maailmaturu gaasihinnale on hinnatõusule aidanud kaasa ka kõrge CO2 saastekvoodi hind, samuti napib tuuleenergiat, mis on tingitud soojast suvest ning vähesest tuulest,“ lausus liidu juht Priidu Pärna.

Pärna lisas, et mure Eesti koduomanike hakkamasaamise pärast on suur. Ilmaportaalid ennustavad, et soojale suvele järgneb krõbeda pakasega talv ning see hinnatõus annab koduomaniku rahakotile kõva hoobi. Gaasiturul valitsev vaba konkurents annab igale teenusepakkujale võimaluse oma hinnapoliitika üle ise otsustada. „Kuna kodutarbijale on gaasiturg avatud, saame koduomanikule soovitada oma gaasileping üle vaadata, tingimusi gaasimüüjate vahel võrrelda ja vajadusel teenusepakkujat vahetada“, ütles Pärna.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Praegu müüb Eestis maagaasi kuus ettevõtet. „Näeme ettevõtete võimalust leida uusi kliente ning pakkuda tarbijale parimat hinda, väiksema marginaaliga ning olla paindlik,“ rääkis Pärna. „Kodutarbijale annab see valikuvõimaluse, saab valida börsihinna ja fikseeritud hinna vahel. Paljud gaasitarbijad ei tea, et neil on võimalik gaasmüüjat vahetada ning see võtab 10 minutit.“

Gaasimüüja vahetamine on lihtne, kodutarbija jaoks tasuta ning sellega ei kaasne tarnekatkeskust. Uue müüjaga lepingu sõlmimisel lõpetab uus pakkuja vana lepingu tarbija eest. Nii nagu elektrienergia puhu, on ka maagaasi puhul tarbijatel võimalik valida endale sobiv teenusepakkuja, kuid võrguteenuse pakkujat valida ei saa, täpselt nii nagu elektrienergiagi puhul.

Eestis on mitu portaali, kus üleval elektri- ja maagaasi hinnapakkujate paketid ja hinnad, näiteks www.gaasihind.ee, kus on võimalik saada esmane ülevaade pakutavast. Lõpliku hinna ja sobivate tingimuste saamiseks, tuleb küsida konkreetne pakkumine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.