Miks investeerimisguru Madis Müür raha börsilt välja tõmbas?

Madis Müür on tehnoloogiainvestor, Rahaasjade blogi asutaja ja üks Eesti edukamaid pokkerimängijaid.

Tuntud investor, endine pokkerimängija ning portaali Rahaasjad.ee asutaja Madis Müür räägib, mis on tema portfelli suuremad kasvuraketid, miks praegu on tehnoloogiafirmadel õige aeg vajutada ja avaldab, mis ettevõttet ta ühisrahastuse rekordi püstitamisel aitama hakkab.

Unetuid öid Roosaarele!

Jaak Roosaare rääkis investeerimisfestivalil, kuidas ta öö läbi magada ei saanud. Nimelt ta ise on 10-15 aastat rüganud ja rabelenud esimese miljoni nimel.

Aga keegi tema tuttav investeeris Taxifysse umbes 5 aastat tagasi suurusjärgus 20 000 eurot ja nüüd on tuttaval veidi alla 2% Boltist. Paarikümne miljoni euro jagu osalust! Tema tuttav tõenäoliselt ei võtagi investeerimist liiga tõsiselt, arvatavasti on see üks tema väheseid investeeringuid ja lihtsalt möödaminnes läks Jaagust kümme korda ette!

Noorem Villig kinnitas, et esimese 70 000 eurose investeerimisvooru 700 000 eurose valuatsiooni investorid olid saanud praeguseks üle 1000 korra sõitu, üle tuhande korra tootlust!.Selle kohta ei saa öelda isegi, et milline sõit! See on olnud kõigile mitmemilline või isegi mitmekümne milline.

Ma tegutsen selle nimel, et Jaagul oleks tulevikus veel palju unetuid öid! Või veel parem, et tema ja teised koos minuga järgmiste rakettidega sõitu saaks.

Raha vanadekodust välja

Muidugi enamus kasvurakette sellist sõitu koju ei too, enamik ei jõua ükssarvikuks, mingi osa kukub läbi – aga sellest pole hullu midagi. Kümme korda tootlus on ka tootlus. Kontod on täis, rekad rahadega liiguvad. Aitab ära elada, kuigi mis elu see on, onju? Eestis on mõistlikuma summa kaasanud tehnoloogiaettevõtete puhul läbikukkumiste määr küllaltki madal olnud, paugutatakse võimsalt.

Õnneks on Euroopa tehnoloogia mõistes täielik Jurassic Park, killustunud nagu feodaalajastul. Konkurents on nõrguke, seda väga polegi. Bolti ja Wolti kombel nokk alla keerata ja ees on tehnoloogiastepp, mida Tšingis Khaani kombel vallutada, esimese skaleerija kindlus püsti panna.

Nips ja turg kukub! Eks need lõuna- ja idapoolsed turud ka arenevad, aga mõni aasta on veel päris lihtne. Tulebki praegu vajutada.

Olengi enda portfelli ilusti juriidiliste kehade vanadekodust ehk börsilt välja tõmmanud. Milleks investeerida sadade miljonite või miljardite pealt dinosaurus-ettevõtetesse, keda tehnoloogia juba raputab või raputama hakkab kui saab mõne miljoni pealt investeerida raputajatesse? Ja need kasvuraketid juba lendavad, katjuuša paugutab.

Paar lõbusat fakti ka. Sattusin vahepeal Horvaatia ärilehe esikaanele ja seda mitte piinliku puhkuseseiga tõttu sealsel ilusal rannikul – rääkisin neile tehnoloogiainvesteerimisest, ju siis ütlesin midagi õigesti ka juhuslikult.

EstBANis ehk Eesti Äriinglite Võrgustikus valiti mind nii juhatusse kui eelmise aasta Aasta Juhtinvestoriks. Pime kana leidis mitu tera, ühest luuavarrest sai kuulipilduja?

Mis mu portfellis siis vahepeal toimunud on?

Kõige vägevamalt lendab Cleveron, kes maksuameti andmetel tegi viimane kvartal juba üle 25 miljoni euro käivet ja kes on viimasel ajal mitmeid olulisi piloote juurde saanud Euroopas, Lõuna-Ameerikas ja Okeaanias.

Esimest korda ostsin 2 aastat tagasi Cleveroni aktsiaid 145 euro juurest, praegu toimus mitu tehingut 1200 euro kandis. Neil läheb väga hästi, väga hea hoog on sees.

Kõige paremat sõitu olen seni saanud Ampleriga, kuhu õigel ajal väga vara jaole sain ja olen üle 15 korra oma esimese vooru investeeringut kasvatanud. Nad tegid esimese poolaastaga juba 3,19 miljonit eurot käivet ehk rohkem kui kogu eelmise aastaga kokku (2,56 miljonit), on kenasti kasumis, lisaks Saksamaale võidavad edukalt ümberkaudseid turge ja on varsti oma tootmise Tallinna kesklinnast uude suuremasse tehasesse Jürisse ümber kolimas.

Õige pea aitan neil Funderbeamis uut rahastusvooru läbi viia, pangalaenu kõrvale veidi omakapitali tõsta. Veidi – ehk siis siht on korralik ühisrahastuse rekord teha, olge valmis enda sajaseid luftitama.

Neil kuttidel pole kunagi madalad sihid olnud, iga aasta kahe-kolmekordistanud käivet ja sama kõrged sihid on ka edasiseks, jätkata üle 100% aastakasvu. Ampleri punt on seni viinud enda eesmärgid täide igati hästi, mis ka liiga sage ei ole.

Fractory jätkab umbes 80% kvartaalset kasvu ja nad on UK turu ukse väga edukalt kannaga lahti löönud, kaasasid hiljuti seitsmekohalise summa edasiseks kasvuks. UpSteam sai valmis äpiga, seljakoti Ekspresspesu teenusega ja laienesid hiljuti Helsinki turule

Xolo ehk endise nimega LeapIn jätkab kiiret kasvu ja laiendas tootevalikut, nüüd on nad midagi rahvusvahelise ettevõtluskonto sarnast koos automaatse raamatupidamise ja muude teenustega. Kaasasid hiljuti 6 miljonit eurot, kütust jagub sel raketil.

Bikeepil aitasin tõsta Eesti ühisrahastuse rekordi – 1,15 miljonit 703 investorilt – ja neil edeneb ka kenasti plaanipäraselt. Siidrikojal uue hoone ehitus edeneb ilusti ja väljaspool Tallinna on nad igati pildil, aga müük võiks parem olla.

Teisest küljest Frank.ai on hetkel zombimaal ja mitmed väiksemad Fundwise’i investeeringud samuti. Lisaks olen veel mitmeid abistamas.

Juhtiva startuppidesse investeeriva fondi Andreessen Horowitzi partneri Scott Kupori sõnul on hea investori roll leida tugevaid tiime ja aidata neil saada maailmatasemel tiimideks.

Selle põhimõtte peale ongi nende fond üles ehitatud, enamik nende töötajatest pole üldse investeerimisega seotud, ongi erinevad abimehed tiimidele. Vaikselt hakkan ka pihta saama asjale ja üliäge on aidata asutajatel kasvada ja näha tulemusi eksponentsiaalselt edenemas.

Kokkuvõttes on asjad üle ootuste hästi minemas, mida oleks väär kõik kogu ulatuses enda oskuste peale panna. Eestis ongi palju häid varaseid ettevõtteid arenemas ja väga lihtne on ka saada headele ettevõtetele ligi tavainvestorina.

Palju lihtsam kui USAs, UKs või Hiinas, kus tarku investoreid palju, raha palju ja headele diilidele on vägagi vihane konkurents. Läbikukkumiste määr ei ole selles valdkonnas üldse oluline ja endal see üllatavalt madal olnud, mujal on see tugevatel investoritel isegi kõrgem. Tähtis on rakettide määr, headele ettevõtetele pihta saada ja neile kaasa aidata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.