Uudis

Miks on kodulaenud seotud just 6 kuu Euriboriga ja kas saab ka teisiti?

Kuue kuu Euriboriga on seotud näiteks kodulaenud.Foto: Scanpix

Enamik Eesti kodulaene on seotud 6 kuu Euriboriga, ehkki olemas on ka 3 ja 12 kuu Euribor. Miks nii ja kas võimalik on ka teisiti?

Euribor on intressimäär, millega, on Euroopa suurpangad valmis keskmiselt teineteisele raha laenama. Sisuliselt näitab see, kui kallis pangale laenamine on. Kodulaenu intress kujuneb nii, et kokku lepitud marginaalile lisatakse juurde Euribor. Kui see on negatiivne, nagu praegu, siis enamasti võetakse see võrdseks nulliga ehk laen odavamaks ei lähe.

Enamik Eesti laenulepinguid on seotud kuue kuu Euriboriga ehk laenumakse vaadatakse iga kuue kuu tagant üle. Samas on turul aga ka muu perioodiga tooted: 3 ja 12 kuu Euribor. Neist esimese puhul vaadatakse intress tihemini üle – ehk näiteks kriisiolukorras jõuab mure kiiremini kohale, selle leevenedes aga kiiremini ära -, teise puhul vastupidi.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Miks siis on valdavaks saanud just 6 kuu Euribor? LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel ütles, et 6 kuu intressimäär oli paarkümmend aastat tagasi rahaturgudel kõige likviidsem ja enamik väliseid rahastamislepinguid olid seetõttu seotud 6-kuu turuintressiga. Tänaseks on 6 kuud ja 3 kuud sarnase likviidsusega, mistõttu otsest vajadust üht teisele eelistada enam sisuliselt ei ole.

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma ütles, et tõenäoliselt kujunes kliendi eelistus sisuliselt nii, et 3 kuud tundus liiga tihti muutuv ja 12 jälle vastupidi ning 6 kuud ehk keskmine variant näis mõistlik.

Mis pankades saab muid intresse valida?

Enamik suuremaid panku on otsustanud kaasa minna turul leviva tavaga ning pakkuda vaid 6 kuu Euribori, erandiks on SEB.

Luminori avalike suhete juht Karel Hanni ütles, et pank kasutab praegu baasintressimäärana vaid 6 kuu Euribori. LHV eraisikute finantseerimise juht Vatsel ütles, et kodulaenu ja eralaenu puhul pakuvad ka nemad vaid 6 kuu Euribori võimalust, et hoida need laenutooted lihtsana.

Ka Swedbank pakub baasintressiks 6 kuu Euribori. “Varasemalt on meil olnud ka teisi valikuid, kuid enamus klientidest on siiski eelistanud 6 kuu Euribori, mistõttu oleme jäänud selle juurde,” rääkis Pärgma.

SEB ei soovinud Geeniuse päringule vastata, ent panga kodulehelt saab välja lugeda, et klient võib kasutada nii 3, 6 kui ka 12 kuu Euribori või fikseeritud baasintressimäära. Ka üks Geeniuse lugeja, kes on laenu võtnud just SEB-st, andis teada, et temal õnnestus laen siduda 3 kuu Euriboriga.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.