Miks paljud inimesed eile oma pangakontot kontrollides näpud villi klõbistasid?

Pankadevahelised tavamaksed suurte pühade ajal ei liigu.Foto: Shutterstock

Paljusid tabas alanud nädalal ebameeldiv üllatus: pankadevahelised maksed ei liikunud. Kui pühade ajal võinuks seda ehk veel oodatagi, siis esmaspäevane vaikus pangakontol oli paljudele vastik ehmatus. 

„Ootasin esmaspäevaks kokkulepetud makset, jälgisin kogu päeva seisu oma kontol, aga raha ei laekunudki,” kurdab üks asjata oodanuist. Swedbankist pühapäeval tehtud makse jõudis tema SEB Panga kontole alles teisipäeva lõuna paiku. Milles oli asi?

Pankade esindajate selgitustest ilmneb, et midagi ebatavalist ei juhtunud: pühade ajal tulebki ülekannet kauem oodata, kui see on tehtud tavamaksena, sest Euroopa Keskpanga automatiseeritud arveldussüsteem on pühade ajal suletud.

Ülestõusmispühade kestus on riigiti esinev. Eestis on riigipühaks kuulutatud vaid ülestõusmispühadele eelnev suur reede ja ülestõusmispühade 1. püha, mitmel pool Euroopas on aga riigipüha ka ülestõusmispühade 2. püha – tänavu siis selle nädala esmaspäev, 5. aprill. 

„Euroopas on laialt kasutusel kolm maksesüsteemi: välkmakse (töötab 24/7), SEPA ehk euromakse (töötab tööpäevadel tsüklitega) ja Target2, mis töötab tööpäevadel (kell 7.00-18.00) ja kasutatakse tavaliselt suurte summade liigutamiseks pankade vahel,“ seletab LHV makseteenuste osakonna juht Kaspar Loog. Pangapühad mõjutavad kahte viimast süsteemi.

Target2 on Euroopa Keskpanga automatiseeritud arveldussüsteem, mis koosneb osasüsteemidest, mida omakorda haldavad riikide keskpangad. Target2 kasutatakse nii välkmaksesüsteemi kui ka euromakse pankadevaheliste arvelduste tasakaalustamiseks keskpangas. 

Swedbanki maksete osakonna valdkonnajuht Liana Ilnitskaja täpsustab, et süsteem peab omakorda tegema kindlaks, et seal oleval panga põhikontol on piisavalt vahendeid, et makse teostada, vajadusel tuleb raha juurde panna. Välkmaksed saavad töötada 24/7, sh ka pühade ajal, kui Target2 on suletud, pankade poolt kõrgemale tõstetud puhvrite arvelt.

Lisainfot Target2 kohta leiab näiteks Eesti Panga kodulehelt.

Reaalajas liiguvad aga kõik pangasisesed maksed ning välkmaksed nende pankade vahel, kes on liitunud välkmaksete süsteemiga. Eesti kommertspankadest on välkmakse arveldussüsteemiga liitunud Citadele Bank, Coop Pank, LHV, SEB Pank, Bigbank, Swedbank, TBB Pank, Inbank ja OP Corporate Bank. 

Ilnitskaja sõnul ei puuduta riigipühad välkmakseid, need liiguvad ööpäevaringselt kõigil kuupäevadel. Välkmakset saab teha aga vaid siis, kui saatja ja saaja pank seda toetavad ning makse summa on vastav. 

„Need summad on pankadel erinevad,“ ütleb Ilnitskaja. „Swedbank võimaldab saata välkmakseid summas 15 000 eurot ja võtab vastu laekuvaid välkmakseid summani 100 000 eurot. Summad on erinevad seetõttu, et meie analüüs näitab, et praegune väljamineva välkmakse limiit 15 000 EUR katab meie 98,3% äriklientide ja 99,9% eraklientide vajadustest.“

Nendel päevadel raha ei liigu:

  • 1. jaanuar
  • suur reede
  • ülestõusmispühad
  • 1. mai
  • 25. detsember
  • 26. detsember

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.