Ülestõusmispühade kestus on riigiti esinev. Eestis on riigipühaks kuulutatud vaid ülestõusmispühadele eelnev suur reede ja ülestõusmispühade 1. püha, mitmel pool Euroopas on aga riigipüha ka ülestõusmispühade 2. püha – tänavu siis selle nädala esmaspäev, 5. aprill.
„Euroopas on laialt kasutusel kolm maksesüsteemi: välkmakse (töötab 24/7), SEPA ehk euromakse (töötab tööpäevadel tsüklitega) ja Target2, mis töötab tööpäevadel (kell 7.00-18.00) ja kasutatakse tavaliselt suurte summade liigutamiseks pankade vahel,“ seletab LHV makseteenuste osakonna juht Kaspar Loog. Pangapühad mõjutavad kahte viimast süsteemi.
Target2 on Euroopa Keskpanga automatiseeritud arveldussüsteem, mis koosneb osasüsteemidest, mida omakorda haldavad riikide keskpangad. Target2 kasutatakse nii välkmaksesüsteemi kui ka euromakse pankadevaheliste arvelduste tasakaalustamiseks keskpangas.
Swedbanki maksete osakonna valdkonnajuht Liana Ilnitskaja täpsustab, et süsteem peab omakorda tegema kindlaks, et seal oleval panga põhikontol on piisavalt vahendeid, et makse teostada, vajadusel tuleb raha juurde panna. Välkmaksed saavad töötada 24/7, sh ka pühade ajal, kui Target2 on suletud, pankade poolt kõrgemale tõstetud puhvrite arvelt.
Lisainfot Target2 kohta leiab näiteks Eesti Panga kodulehelt.
Reaalajas liiguvad aga kõik pangasisesed maksed ning välkmaksed nende pankade vahel, kes on liitunud välkmaksete süsteemiga. Eesti kommertspankadest on välkmakse arveldussüsteemiga liitunud Citadele Bank, Coop Pank, LHV, SEB Pank, Bigbank, Swedbank, TBB Pank, Inbank ja OP Corporate Bank.
Ilnitskaja sõnul ei puuduta riigipühad välkmakseid, need liiguvad ööpäevaringselt kõigil kuupäevadel. Välkmakset saab teha aga vaid siis, kui saatja ja saaja pank seda toetavad ning makse summa on vastav.