Millest sõltub jootraha suurus – kas teenindus on kõige tähtsam?

Jootraha suurus ei pruugigi teeninduse kvaliteedist sõltuda.Postimees/Scanpix

Pole valdkonda, mida teadlased poleks uurinud. Hulgaliselt eksperimente leiab ka jootraha kohta ning paistab, et selle suurus ei sõltu kuigi palju teeninduse kvaliteedist, vaid hoopis kõigest muust – sotsiaalsetest normidest, kliendi tujust ning isegi ilmast (jah, päike teeb meid heldemaks).

Pane klient end erilisena tundma

New Yorgi restoranides korraldatud eksperiment näitas, et arvele käsitsi kirjutatud “aitäh” suurendas jootraha keskmiselt kahe protsendi võrra. Arvele lisatud komm tõi kaasa kolme protsendi võrra suurema jotsi.

Kui aga teenindaja tõi arvega kaasas olnud kommile lisaks igale kliendile veel ühe kompveki, tõstis selline ”erikohtlemine” jootraha lausa 21% võrra.

Loo kontakt ja peegelda

Hästi mõjub sotsiaalse kontakti loomine. Rohkem jootraha said teenindajad, kui nad end nimepidi tutvustasid, korraks kliendiga samale kõrgusele kükitasid või riivamisi tolle kätt puudutasid. Ise küsimus on muidugi, kuidas viimane võte meie põhjamaises kultuuriruumis mõjuks. 

Samale lainele jõuda aitab eriti hästi verbaalne ja mitteverbaalne peegeldamine. Näiteks kui teenindaja sõna-sõnalt kliendi tellimust kordas, oli tasuks kuni 70% võrra suurem jootraha. Muudetud sõnastuses ülekordamine sama efekti ei andnud.

Pane klient end rikkanatundma 

Üldiselt kipume heldemalt käituma, kui üritame oma sotsiaalset staatust kinnitada ja muljet avaldada. Aga jõukuse ja luksuse tunnet saab luua ka detailidega.

Näiteks kuldset värvi ümbrises toodud arved said pea kolme protsendi võrra enam jootraha võrreldes musta värvi ümbrises toodud arvetega. Samasugust mõju avaldasid ka kullakarva laudlinad valgete asemel.

Nii et teinekord võime restoranis kukrut paotada hoopis kaudsematel ja endalegi teadvustamata põhjustel kui hea toit või kiire teenindus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.