Millised Eesti metsad kuuluvad Rootsi miljardifirmale: IKEA-le kuulub Eestis 1100 maatükki!

Ida-Euroopas omab mööblifirma 170 000 hektarit metsa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
IKEA

Samal ajal, kui arutletakse selle üle, kas IKEA võiks Läti kõrval ka Eestis kaupluse avada, on suur mööblimüüja siin tegelikult juba kanda kinnitanud – nad laiutavad Eestis enam kui 10 000 hektaril.

Seni saab nende valdustes siiski mööbli ostmise asemel näiteks seeni korjata, kuid otsest kasu saavad ka Eesti metsaomanikud.

112 hektari suurune maatükk Harjumaal, 84 hektarit Pärnumaal, 57 hektarit Läänemaal, 60 hektarit Alutagusel – IKEA gruppi kuuluv IRI Investment Estonia OÜ on viimastel aastatel Eestis metsamaad kokku ostnud suure hooga.

Nende maavaldused on tänaseks enam kui 10 000 hektarit ehk umbes 1100 erinevat maatükki üle Eesti, saared välja arvatud.

Kasu saab metsaomanik

Kas mööblitootja huvi metsamajandamise vastu peaks meid üllatama? Metsamajandusfirma HD Forest ASi juht Toomas Kams ütleb, et ei peaks, sest tegelikult on IKEA-l juba pikaajalised kogemused metsade majandamise ja saetööstustega.

“Eks nad püüavad teenitud raha investeerida ja tervet tootmisahelat alates puu kasvatamisest mööblini oma kontrolli all hoida. Neil on mõnes mõttes ka hea näidata, et nad ka kasvatavad metsa, mitte ei tegele ainult puidutoodete müügiga – roheline bilanss paistab parem välja,” ütles Kams.

IKEA grupi kommunikatsiooniosakonnast vastati Rahageeniusele, et grupi eesmärk on tagada pikaajaline juurdepääs puidule kui toorainele, mis on säästlikult majandatud.

Kamsi sõnul on Eesti metsandusturul iga uut tulijat tunda ja märgata. IKEA on tema hinnangul ehk tõesti pisut agressiivsemalt maad kokku ostnud, aga see on turule tulija puhul tavaline. Võidab sellest Kamsi hinnangul eelkõige Eesti metsaomanik.

“See on hea uudis neile, kellel metsa on. Kui keegi tuleb turule ja hoiab hindu üleval, siis on kõik rikkamad,” ütles ta.

IKEA Eesti osa veel väike

Tegelikult on IKEA osakaal Eesti metsadest veel üsna pisike, kui võrrelda seda Eesti metsamaa kogupindalaga – 2,3 miljonit hektarit.

Näiteks RMK majandas 2017. aasta lõpus pisut üle miljoni hektari metsamaad. Selle kõrval on IKEA 10 000 hektarit köömes.

Ent samas tasub arvestada, et nad on Eestis ja Ida-Euroopas metsa kokku asunud ostma alles viimastel aastatel. Näiteks naaberriigis Lätis, kus nad hiljuti kaupluse avasid, on nad ostnud juba 90 000 hektarit metsamaad.

Lisaks on nad aktiivselt ostmas ka Leedus ja Rumeenias. Kokku on IKEA-l Ida-Euroopas praeguse seisuga 170 000 hektarit metsa. Palju selle ostmiseks raha on kulunud, IKEA ei avalda.

Metsamajandamisega seoses on IKEA-l minevikus ka probleeme olnud. Kuue aasta eest sattusid nad keskkonnakaitsjate kriitika alla oma tegevuse tõttu Venemaal Karjalas.

IKEA grupi ettevõtet Swedwood süüdistati Karjala põhjaosas põlismetsa maha raiumises. Kriitika peale teatas ettevõte 2014. aastal, et nad peatavad oma tegevuse selles piirkonnas.

IKEA grupi kommunikatsiooniosakonnast kinnitati Rahageeniusele aga pühendumist metsade vastutustundlikule majandamisele. Ettevõte näeb end pikaajalise metsaomanikuna, kelle käe all metsade kvaliteet säilib või isegi paraneb.

“Me ei soovi lühiajalisi tulemusi. Me lähtume metsa raiumisel kohalikust seadusandlusest ja peame selle kõrval silmas ka metsa looduslikku taastootmise rütmi,” öeldi kommunikatsiooniosakonnast.

Kamsi sõnul on veel vara öelda, kuidas IKEA oma metsi siin majandama asub, kuna seni on nad ostnud pigem läbiraiutud või nooremat metsamaad. Kuidas raiuma hakkavad, selgub 10-20 aastaga.

“Ma olen üsna kindel, et nad palkavad professionaalsed inimesed endale majandama. Mingisugust 90ndate aastate alguse röövmajandamist IKEA kindlasti endale lubada ei saa. Nad peavad säilitama oma rohelise näo,” lisas Kams.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.