Millist paketti valida, kui tahad enda elektriarvet väiksemaks saada?

ElektriliinidFoto: Scanpix

Minu 30 sünnipäevast oli juba mõni aasta möödas, kui jõudsin eluga sinna maale, et hakkasin enda nimele elektriarveid saama. Erinevate elektripakettide võrdlus on aga üsna tülikas tegevus ning nõuab korraliku vaimupingutust, mis mul esimese hooga tegemata jäi.

Elan majas ning suvel tarbin elektrit umbes 600 kilovattundi ning talvel umbes 1300 kilovattundi kuus ja aasta peale saab ära kasutatud 12 000 kilovattunni jagu energiat.

Elektrihind.ee lehte sirvides tundub esimese hooga, et elektri hind võib erinevate pakettide puhul kõikuda 55 euro ja 95 euro vahel, mis on juba päris suur erinevus. Aastas võib nii võita kuni 480 eurot!

Börsihinnaga paketid tulevad soodsamad

Kõige vähem, 55 eurot ja 15 senti, tuleks mul igakuiselt maksta Alexela Bluebörs paketti kasutades. Tegemist on börsihinnaga paketiga ning sellel on nii omad võlud kui valud.

Ka seni olen kasutanud börsihinnaga elektrit, mis tähendab, et suvel on hind kõige soodsam. Paraku aga talvel, kui mul elektrit kõige rohkem kulub, on ka hind kõige soolasem, sest teistel tarbijatel Põhja- ja Baltimaades on elektrit tarvis just samal ajal. Pealegi on karge kuid pimedavõitu talveilmaga nii päikese-, hüdro- kui ka tuuleenergiat keeruline toota.

Aasta peale tulevad börsipaketid aga üldiselt soodsamad, sest mis firma ikka fikseeriks hinna kohta, kus seda lõppkokkuvõttes kahjumiga müüa tuleks?

Fikseeritud hinnaga on kulutusi lihtsam planeerida

Elektrihind.ee lehel on esimesed 18 soodsaimat paketi kõik just börsihinnaga! Kes aga tahab kulutusi pika aja peale planeerida ning täpselt ette teada, kui kallis elekter ikkagi on, peaks otsustama fikseeritud hinna kasuks.

Fikseeritud hinnaga pakettidest tuleks mulle kõige soodsam 220 Energia fikseeritud hinnaga pakett, mis on garanteeritud alaneva hinna ja ettemaksuga.

Tegemist on juba põhjalikumat juurdlemist nõudva lepinguga, kus alguses on kilovattunni hind veidi kallim ning iga kuu muutub see tibake soodsamaks ja 12 kuu möödudes tuleb tasaarvestus.

Keskeltläbi maksaks aasta jooksul tarbitud elektri kilovattund 5,990 senti päeval ja 4,990 senti öösel. Tegemist on veidi keerulisemat sorti matemaatikaga, aga mulle lubatakse, et sellistel tingimustel peaksin elektri eest maksma keskmiselt 63 eurot ja 10 senti kuus.

Kõige kallim variant oleks minu jaoks Eesti Energia fikseeritud hinnaga pakett Kindel, eriti kui leping sõlmida kuueks kuuks. Eesti Energia sõnutsi on Kindla paketiga elektri hind fikseeritud ning valitud lepinguperioodil ei muutu.

Hind sõltub aga perioodi pikkusest ja mida pikem periood, seda soodsam kõik kokku tuleb. 6 kuu pikkuse lepingu puhul tuleks ühe kuu hinnaks mulle 95 eurot ja 7 senti, 36 kuu pikkuse lepingu puhul 77 eurot ja 82 senti.

Võrgutasu on omaette ooper

Lisaks elektrile tuleb tasuda ka võrkude kasutamise eest, ehk siis kõigepealt maksad elektri ning sinna otsa traatide pruukimise eest.

Mõnede börsihinnaga pakettide puhul ei saa kasutada ka ühisarvet, mis tähendab et elektrienergia ning võrguteenuse eest tuleb tasuda eraldi. Paljude elektripakettide puhul on võimalik mõlema eest maksta aga ühe arvega, see tähendab, et Elektrilevi (mis küsib raha võrguteenuse eest) ning näiteks Elektrum (mis müüb elektrienergiat) saadavad kahepeale ühe arve. Kaks arvet on ehk veidi ebamugavam, kuid siiski mitte ületamatu raskus.

Elektrilevi pakub kodutarbijale nelja paketti. Paketi Võrk 1 puhul on ööpäev läbi sama hind ning tegemist on püsitasuta paketiga, ehk siis maksta tuleb ainult tarbimise eest ning kui elektrit ei kasuta, siis võrguteenuse eest ka maksma ei pea.

Elektrilevi ise soovitab seda tarbijatele, kelle aastane elektrikasutus on vähem kui 7900 kilovattundi ning nendel puhkudel, kui elektrit tarbitakse peamiselt päevasel ajal ja tööpäeviti. Selle paketi puhul on elektrivõrgu kasutamise hind alati sama, ehk siis 6,14 eurosenti ühe kilovattunni eest.

Nimelt on öösiti ning nädalavahetustel tasu soodsam, kuid Võrk 1 paketi puhul tarbijale sellest tolku ei ole. Oma suhteliselt suure elektritarbimise puhul peaksin Võrk 1 paketti kasutades aastas Elektrilevi jätma umbes 1 000 eurot.

Kuna jätan tihti ööseks toimetama nii nõudepesumasina kui pesukuivati, siis see variant mulle hästi ei sobi. Lõviosa elektrist kulub mul nii ehk naa õhtuti ja nädalavahetustel sest kui ma ka päeval kodus juhtun olema, siis kulub sel ajal elektrit ühe pirni ja sülearvuti jagu.

Võrk 2 paketti soovitab Elektrilevi neile, kes kasutavad elektrit suhteliselt vähe ning peamiselt õhtuti ja nädalavahetustel, kui hind on soodsam. Päeval tuleb kilovattunni elektrienergia edastamise eest selle paketi puhul päeval välja käia 7,39 eurosenit ning öösel 4,3 senti.

Ka sellel paketil pole püsitasu ning seega tuleb Elektrilevi maksta ainult kasutatud teenuse eest. Mulle läheks see pakett aastas maksma umbes 900 eurot.

Kuutasuga paketid

Võrk 3 pakett on parim valik neile, kes tarbivad ohtralt elektrit, aastas enam kui 7 900 kilovatttundi ning enamasti toimetatakse elektriseadmetega just päevasel ajal.

Selle paketi puhul lisandub hinnale ka püsitasu, mis on 25-amprise peakaitsme puhul 17 eurot ja 35 senti kuus. Iga tarbitud kilovattunni elektri edastamise eest peab tarbija selle paketi puhul tasuma 2,74 senti nii öösel kui ka päeval. Mulle läheks selle paketi kasutamine aastas maksma 750 eurot.

Võrk 4 on kõige soodsam pakett neile, kes elektriga laristavad ning peamiselt lülitavad seadmed sisse õhtuti ja nädalavahetustel, ehk siis tarbijatele nagu mina.

Paketi kuutasu on sama, mis Võrk 3 puhul, ehk siis 25-amprise kaitsme puhul 17 eurot ja 35 senti kuid see võib olla ka oluliselt suurem. 63-amprise peakaitsme puhul näiteks 39 eurot ja 69 senti. Mulle läheb see pakett aastas maksma 700 eurot.

Ehk siis on minu puhul kõige kallima ja soodsama võrgupaketi puhul hinnavahe 300 eurot aastas, kui sellele lisada veel elektripakettide võimalik hinnavahe, on kõige soodsama ja kõige kallima variandi vahe aastas juba peaaegu 800 eurot!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.