Milliste trikkidega e-poed üritavad sind ostma meelitada?

E-poodlemine. Foto on illustratiivne.Foto:Scanpix

Kui tavapoes on ostuimpulsside ärgitamiseks maiustused näiteks kassa kõrval ning piimapakid poe kõige tagumises otsas, et sul tuleks ikka terve pood läbi jalutada, siis veebis tuleb kasutada muid nõkse, vahendab The New York Times.

Üks võimalus, kuidas e-poe kasutajad ostma saada, on neile pidevalt meelde tuletada, kui palju teised oma ostudelt parajasti säästavad, vahendab leht.

Näiteks “Alexandra säästis oma tellimuselt just 222 dollarit,” seisab ThredUp e-poes ühe kireva kleidi kõrval. Tegemist on aga levinud võttega ning Alexandrat pole olemas. Pigem püüavad e-poed taoliste nõksude abil tekitada tarbijates tunnet, et nad jäävad millestki toredast ja ihaldusväärsest ilma.

Säherdusi tekste loob algoritm, mis valib ette antud nimede seast hetkel sobiva ning kuvab sõnumit siis erinevate toodete kõrval.

Taoliste nippide alla võib paigutada ka näiteks selle, et nupp, millele vajutades nõustud kõigi tingimustega on suur ja värviline ning eitava vastuse andmiseks tuleb ekraanilt leida pisike ja hall täpike.

Samasse võib liigitada näiteks tehnika, mida darkpatterns.or nimetab “prussakahotelliks”. Ehk siis olukord, millesse on ennast väga lihtne sisse mässida ja keeruline välja tulla. Näiteks nõustud teenust kolm kuud tasuta kasutama, kuid hiljem on tellimusest pea võimatu loobuda ning mõni inimene jääbki selle eest maksma.

Vahel aga juhtub, et just enne maksmist ilmneb, et mõned lisatasud on jäänud kahe silma vahele ning hind on tunduvalt krõbedam kui esialgu paistis.

Mõnikord aga on reklaamid sujuvalt peidetud sisu sisse ning esimese hooga on võimatu vahet teha millega on tegu. Kes meist ei oleks internetiavarustes näinud artikli moega reklaame selle kohta, kuidas Eesti miljardärid oma raha kulutavad (nagu meil mõni oleks?) või kuidas keegi unepealt inglise keele selgeks sai.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.