Uudis

Ministeerium: poodides praegu kaupa jätkub, e-kaubandus on tõusnud

Poola piir.Foto: Shutterstock

Majandusministeeriumi kinnitusel kaubanduskettides praegu tarneraskusi pole, kaupade parema liikumise nimel piiridel aga tegeletakse ning seda arutavad täna ka Euroopa Liidu transpordiministrid.

Suuremates kaubanduskettides hetkel olulisi tarneraskusi ei ole, vahendas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) kommunikatsioonijuht Rasmus Ruuda ministeeriumi uusivaid andmeid.

“Kaupade jätkuvuse osas päevades ei ole täheldada vähenemist, laoseisud on tavapärasel tasemel.  Toidukauplustes hetkel tõsiseid probleeme töötajate haigestumisega ei esine. Samas on kõik kaubandusketid vähendanud või vähendamas kaupluste lahtioleku aegu, et vähendada inimkontakte,” lisas ta.

Kaubandussektori varustuskindlusele on kriitilise tähtsusega logistikakeskuste ning kaubavedude toimimine. Logistikakeskused ja kaubavedajad on juba rakendanud ka kriisiplaane tagamaks toimepidevus – vähendatud inimkontakte, pidev ruumide ja sõidukite puhastamine, viiruskahtlusega töötajad karantiini ja nii edasi.

“E-kaubanduse tavapärane maht on paar protsenti käibest. Eriolukorra tingimustes on mahtu juurde tulnud – laias laastus kahekordistunud – , aga ettevõtetel ei ole piisavalt ressursse ja infrastruktuuri, et koguseid oluliselt kasvatada,” ütles ta.

Mis toimub piiridel?

Palju on juttu olnud sellest, et kaupade liikumist takistavad keerulised olukorrad piiridel, näiteks Poola-Leedu piiril, kus järjekorrad on suured. Näiteks avaldas ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp eile, et ravimitel võivad tekkida tarneraskused, kuna piirikontrolli tõttu on kaubad takerdunud.

MKM-i kommunikatsioonijuht Ruuda kinnitas, et riigid teevad pingutusi, et piirijärjekordasid vähendada. Ka täna toimub sel teemal Euroopa Liidu transpordiministrite nõupidamine.

MKM-i asekantsler Viljar Lubi ütles tänasel pressikonverentsil, et kaubavahetust puudutav on ministeeriumile suur prioriteet – et kaubad ei jääks piiril seisma.

Ta rõhutas, et piiril muutub olukord tundidega. Kui eile olid järjekorrad pikad ka Eesti piiridel, siis vähemalt Iklas see enam nii ei ole, rääkis Lubi.

Tema sõnul on Eesti piiril olnud abi niinimetatud rohelise koridori loomisest, kus meditsiini- ja toidukaubad saavad ette. Ka veoautod saavad üle lihtsustatud korras.

Poola-Leedu piiri tarnete kohta kinnitas Lubi, et laual on olnud ka alternatiiv tuua kaupu laevaga.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.