Uudis

Minister annab aru: mida plaanib riik tormikahjude kriisist õppida?

Riigihalduse minister Jaak Aab.Foto: Madis Sinivee/Postimees Grupp / Scanpix

Hiljutine sügistorm tabas eriti valusalt Lõuna-Eestit, jättes tundideks elektrita terve Võru linna ning päevadeks vooluta mitmed väiksemad kohad. Häiritud oli piiriületus ning Lõuna-Eestis maas riigi infovahetuseks ülioluline Riigivõrk.

Riigihalduse minister Jaak Aab kutsus täna kokku kohtumise ministeeriumite, kohalike omavalitsuste ja elutähtsate teenuste pakkujatega, et arutada tormist saadud õppetunde.

“Üheks olulisemaks õppetunniks on läbi mõelda, millised on kriisiolukorras asutuste rollid ja kes on keskne koordineerija. Samuti tuleb töötada selle nimel, et tagada edaspidi parem kütuse saamise ja mobiilside võimekus elektrikatkestuste ajal,” ütles Aab pärast kohtumist.

Info peab paremini liikuma

Ministri sõnul tuleb parandada infoliikumist nii riigi, omavalitsuste, energiaettevõtete, sideoperaatorite kui ka kohalike elanike ja ettevõtjate vahel. “Usun, et igaüks andis tormikahjustuste leevendamiseks oma parima, nii nagu oskas, aga nüüd, kogemuse võrra targemana võib öelda, et kõik osapooled saavad järgmiseks korraks senisest palju paremini ette valmistuda,” ütles Aab.

Tormi tagajärgedega toimetulemise tagasisidest ajendatuna soovib riigihalduse minister  ka valitsuses arutada, kas kehtivad seadused, kriisiplaanid ning –tegevuskavad on piisavalt selgesõnalised asutuste rollide kindlaks määramisel.

“On tähtis üle vaadata ja kokku leppida, milline asutus ja mis tasandil võtab komplekssete kriiside korral koordineeriva rolli. Kui selguse huvides on vaja muuta õigusakte, siis tuleb valitsuses ka selles kokku leppida,” rääkis ta.

Lisaks on Aabi hinnangul oluline asutuste koostöös läbi töötada kõikide tasandite kriisiplaanid ning vajadusel neid täiendada. “Enam tähelepanu tuleb pöörata ka kriisikommunikatsioonile,” lisas minister.

Seekordsed karmid ilmastikuolud õpetasid tema sõnul , et tuleb läbi mõelda, kuidas suhelda omavahel ja informeerida kohalikke elanikke ning ettevõtjaid siis, kui ei ole mobiilisidet. “Abiks tuleb siin olla ka kohalikele omavalitsustele, korraldades neile vajadusel enam kriisiõppusi ja -koolitusi,” rääkis Aab.

Lisaks äsjasele nõupidamisele on siseministeeriumi juhtimisel novembri lõpus kogunemas ka valitsuse kriisikomisjon, kus on samuti päevakorras tormi õppetunnid ning lahendused edaspidiseks sujuvamaks päästetööks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.