Mis metsast võib marju-seeni korjata ja kas riigimetsa marjadega võib äritseda?

Marju tohib metsast üldjuhul korjata, kui käituda säästlikult, reostamata ning omaniku juhiseid jälgides.Foto: Shutterstock

Kirjutasime sel nädalal, et tegelikult tuleb enda korjatud marjade müügi pealt maksta riigile ka maksud. Loo peale saabus aga küsimus – kui marjad-seened on pärit riigimetsast, mis on justkui kõigi ühine omand, siis kas äritsemine on üldse lubatud – ja kas erametsast võib marju korjata?

Riigimetsas kasvavad marjad ja seened on üldjuhul kõigile vabalt kasutamiseks sõltumata nende korjamise eesmärgist, kinnitas  RMK õigusosakonna juhataja Mare Hiiesalu Geeniusele. Seega võib nendega ka äritseda.

Metsaseadus näeb ette, et nii RMK omandis olevas metsas kui ka piiramata või tähistamata erametsas tohib viibida ja korjata marju, seeni ja pähkleid. Samuti tohib varuda dekoratiivoksi, ravim- ja dekoratiivtaimi ning nende osi.

Sellele kehtivad muidugi piirangud – kõike seda tuleb teha metsaomaniku huve põhjendamatult kahjustamata, häirimata jahiulukeid ja kaitsealuseid loomi nende sigimisperioodil ja teisi metsas viibijaid, metsa ei tohi jätta püsivaid jälgi ning järgida tuleb tuleohutusreegleid ja metsaomaniku nõudeid.

See tähendab, et kui metsaomanik näiteks suuliselt seenekorjamise keelab, ei tohi seda ka teha. Kui eramaa on aga piiratud või tähistatud, on sellel viibimiseks vaja metsaomaniku luba.

Teatud kindlal juhul võib metsaandide varumise eest nõuda tasu – aga seda vaid siis, kui riigimetsa või kohaliku omavalitsuse metsa omanik on metsamarjade, seente, pähklite, dekoratiivokste, ravim- ja dekoratiivtaimede saagikuse suurendamiseks teinud kulutusi või on saagikuse suurendamiseks tehtu tõttu vähenenud teistest metsakasutuse viisidest saadav tulu.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.