Mis on digiraha ja mida peab teadma digieurost?

Digieuro oleks keskpanga krüptoraha.Foto: Canva

Digirahaga on enamus juba tuttavad, sest digiraha alla kuulub võrguraha, mida kasutame ülekannete tegemisel. Mängurid kasutavad digirahaks tokeneid ja alates 2009 aastast levib tuntud krüptoraha, mis samuti kuulub digiraha alla. Digiraha analoogigs võiks nimetada sularaha.

Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde rääkis selle aasta suvel, et digiraha analüüsimise ja digieuro loomise eesmärk on tagada, et digiajastul oleks inimestel ja ettevõtetel jätkuv juurdepääs kõige turvalisemale rahavormile – keskpangarahale.

Praegused krüptorahad toimivad eraldi süsteemi peal ning nende väärtuse määrab kasutajate usk ja turu pakkumine-nõudlus vahekord, mitte keskpanga süsteem.

Digitaalse euro loomisel soovitakse luua keskpangarahaga võrdsustatud krüptoraha ning sellega seoses vähendada lisaks kasutajamugavusele ebaseaduslikku tegevust ja kontrollimatut mõju finantsstabiilsusele ja rahapoliitikale. Igal juhul soovitakse, et digitaalse euro eesmärk oleks sularaha rolli täiendada, mitte seda asendada.

Mis teeb digieuro eriliseks?

Selle toimimist katsetatakse samamoodi plokiahela süsteemile, nagu seda on krüptoraha. Uusimad katsed viitavad, et plokiahela süsteemi kasutamine teeks rahatehingud energiasäästlikumaks ja kiiremaks kui välkmaksed.

Lisaks annab sedalaadi digitaliseerimine võimaluse raha programeerida teatud otstarbeks. Inimesed on juba tegelikult tuttavad sedalaadi süsteemiga. Varasemalt on kasutatud näiteks talonge või vautžereid, mis lubavad osta teatud liiki kaupa või teenust.

Digitaalsete pangatähtede süsteemi loomisel tahetakse, et see oleks riskivaba, lihtsalt kättesaadav ja tõhus digitaalsel kujul keskpangaraha. Selle eelis on peaaegu piiramatu arvu tehingute võimaldamine, mis ei eelda erinevate andmebaaside vahelist koordinatsiooni.

Andmebaaside koordinatsiooni näitena saame tuua näiteks SWIFT-süsteemi, millega saab teha kiireid makseid, kui teatud pangad on sellega liitunud. Digieuro süsteemiga selliseid süsteeme enam vaja ei läheks. Samamoodi ei oleks vaja kaardimaksete koordinatsiooni erinevate andmebaasidega jne.

Digitaalse euro projekt

Digitaalse euro uurimisprojekt kestab 24 kuud ja käivitati selle aasta suvel 14. juulil. Euroopa Keskpanga sõnul on selle eesmärk on käsitleda põhiküsimusi, mis on seotud digitaalse euro kavandamisega ja sellele juurdepääsu võimaldamisega.

„Digitaalset eurot käsitleva aruande avaldamisest on möödunud üheksa kuud. Oleme vahepeal teinud täiendavaid analüüse, küsinud tagasisidet tavakodanikelt ja ekspertidelt ning teinud katseid, mille tulemused on olnud lootustandvad. Kõik see on viinud meid otsuseni tõsta tempot ja digitaalse euro projekt käima lükata,” märkis suvel projekti algatusest EKP president Christine Lagarde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.