Euro pole aasta pärast enam euro
Sulle on see teadmine kasulik ühel põhjusel – see annab arusaama sellest, kui palju sinu üks euro üldiselt väärt on ehk kui suur on selle väärtus ajas. Sa võid küll teada, et näiteks kokakoola on viimased kaks aastat maksnud, ütleme, 1 euro, nii et 1 euro eest saab alati purgi kokakoolat, aga ilmselt ei ela sa ainult kokakoolast, vaid tarbid ka muid kaupu.
Seda tarbijahinnad näitavadki – kui palju suhteliselt kallimaks (inflatsioon) või odavamaks (deflatsioon) asjad ja teenused üldiselt lähevad. Kui sa tead, kui palju tarbijahinnad muutuvad, saad sa paremini aru, kui palju su raha reaalselt väärt on ja kui palju sa selle eest osta saad.
Ütleme näiteks, et sa said eelmise aasta augustis täpselt 2,4% palgatõusu. Kui sa tead, et nüüd selle aasta augustis tõusid hinnad eelmise aasta sama kuuga võrreldes 2,4%, siis võib olla aeg uut palgatõusu küsida – sa saad oma sissetuleku eest osta täpselt sama palju kui aasta aega tagasi. Isegi kui ühe aasta lõikes mõju väga tuntav pole, siis pika aja peale hakkab inflatsiooni mõju üha kuhjuma ja kuhjuma.
Puurisime Rahageeniuses hiljuti ka veidi arve ning tegime ülevaate sellest, kui palju Eesti alampalga ja keskmise palga reaalne väärtus viimase 19 aastaga muutunud on – ehk kui palju tõusust on inflatsioon ära võtnud. Saime teada, et ehkki reaalne ostujõud on kasvanud, siis siiski kordades vähem, kui on olnud arvuline kasv. Vaata analüüsi lähemalt siit – tulemused on päris huvitavad.
Inflatsioon on ka põhjus, miks investeerimisega rohkem sina peal olevad inimesed kipuvad mõnikord kritiseerima inimesi, kes saavad näiteks 5000 eurot pärandust ning hoiavad seda pangakontol mustadeks päevadeks tiksumas – inflatsioon “sööb” seda summat pidevalt, nii et reaalselt kahaneb su säästukonto väärtus pidevalt, ehkki summa jääb arvuliselt täpselt samaks.
Paljud kritiseerivad sellepärast ka näiteks Eesti pensionifonde – tihtilugu kipub nende tootlikkus inflatsioonile alla jääma, nii et ehkki arvud kasvavad, siis reaalselt ei suuda fond raha hinnatõusust kiiremini kasvatada, kasseerides samas teenustasusid.