Uudis

Mis põhjustab maksehäireid? Ekspert selgitab

Maksehäireid ei põhjusta kasin sissetulek, vaid üle võimete elamine.Shutterstock

Inimesed, kelle eluasemekulud ulatuvad üle poole tema sissetulekust, satuvad seitse korda sagedamini tõsistesse maksehäiretesse, näitab BestCrediti finantskäitumise uuring.

“Tõsise maksehäireni ei vii tavaliselt vaesus, vaid säästmisharjumuse puudumine ja liiga julgelt võetud eluasemekulutused,” rõhutas BestCrediti juhataja August Käära. “Meie analüüs näitab, et väike sissetulek mõjutab maksehäire tõenäosust märksa vähem.“

Olulisemad häirekellad, mis võivad ennustada peatset tõsist maksehäiret koos kaasnevate raskustega, on BestCrediti uuringu järgi veel näiteks kiir- või tarbimislaenude võtmine teiste laenude tasumiseks ning keskhariduse puudumine.

“Mitmed investeerimisblogijad on näidanud, et ka väikese sissetulekuga saab regulaarselt säästa ja investeeridagi,” selgitas Käära. “Probleemid algavad ikka sealt, kus finantskirjaoskusest ja distsipliinist puudu jääb. Asi pole käputäies inimestes, vaid terves põlvkonnas.“

Käära sõnul ületavad noorte täiskasvanute finantsoskused juba märgatavalt keskealiste ja vanemate omi. “Meil on kolm majanduslikult aktiivset põlvkonda, neist kahe ettevalmistus isiklike raha-asjade ajamiseks jätab soovida,” märkis ta. “Kui pensioni-ikka jõuab oluliste säästudeta suur põlvkond, on see terve noorema, makse maksva põlvkonna probleem.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.