Uudis

Mis saab teisest sambast? Kindlat otsust veel ei ole

Pensionifondi valikut uisapäisa teha ei maksa.Foto: Shutterstock

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on teinud ettepaneku teise samba sissemaksed esiti peatada, rahandusminister Martin Helme avaldas sotsiaalmeedias toetava sõnavõtu. Otsust aga veel pole.

Rahandusminister Martin Helme ütles tänasel pressikonverentsil esmalt, et ehk poleks teise samba väljamaksete peatamine teemaksi tulnud, kui suur pensionireform oleks välja kuulutatud.

Tema sõnul on teise samba maksed väga suured summad, mis lähevad eelarvest välja. Ta nentis ka, et maksed peatati ka 10 aastat tagasi kriisi ajal.

Otsust, kas maksed peatatakse või mitte praegu veel ei ole. Küll aga kinnitas Helme, et teema on käinud läbi koalitsioonierakondade juhtide ühistelt nõupidamistelt vähemalt korra. 

Eesti Pank on vastu

Samuti pressikonverentsil osalenud Eesti Panga president Madis Müller ei pea teise samba maksete peatamist aga heaks lahenduseks – see jätab inimesed ilma nii võimalusest langenud hindadega varasid omada kui ka ei ole abimeetmena hästi sihitud.

Ta selgitas, et Eesti Pangal on mõned kriteeriumid, mille järgi hinnata majandusabi meetmeid. Sammud peaksid olema hästi sihitud, võimalikult hea mõjuga, ajutised. Peame ka mõtlema, kuidas riigi piiratud vahendeid kõige mõistlikumat sihitada.

“Teise samba peatamise kohta tundub mulle, et see ei ole hästi sihitud ja vahetu mõjuga meede. On ka räägitud, et riik ei peaks tegema kärpeid; see oleks kärbe tulevaste pensionäride arvelt,” ütles Müller ning nentis, et ei pea ettepanekut kõige paremaks.

Miks teise samba maksete peatamine laual on?

“See vabastaks umbes 400 miljoni eurose kulu eelarvest ja tõstaks kõigi inimeste reaalselt kätte saadavat palka,” kirjutas Martin Helme sotsiaalmeedias.

Tema hinnangul, et praeguses olukorras, kus sambaraha tuleb õnnetutel fondidel investeerida nii-öelda kasvavatesse varadesse, selle tegevusega jätkamine arulage.

“Muide, vaadates, kuidas majanduskriis sõidab teist korda 10 aasta jooksul nagu muruniiduk üle kõigist sammastest, kõlab lausa piinlikult kogu see jutt, mida veel mõne nädala eest räägiti tulevikuks kõrvale panemisest,” teatas minister.

Teise samba maksetega jätkamise toetajad aga leiavad, et kui peatataks maksed praegu, mil varahinnad on kukkumas, jääks Eesti inimesed ilma heast võimalusest tulevasest kasvust osa saada – pension pole ju lühiajaline investeering, vaid enamiku inimeste jaoks aastakümneid kestev rahapaigutus.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.