Uudis

Mööbel, kasutatud autod ja ehitusmaterjal on koroonaajal kõvasti kallimaks läinud ja ilmselt hinnatõus jätkub

Kasutatud autode hind on tõusnud 11 protsenti.Foto: Pixabay

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,7 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes viis protsenti. Euroalal kiirenes hindade tõus kallinevate toidu, energia- ja tööstuskaupade tõttu kolme protsendini. 

„Viimastel kuudel on inflatsioon hoogustunud nii Eestis kui Euroopas laiemalt, olles augustis viimase kümne aasta kiireim,“ ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Hinnatõus on majanduse jõulise taastumise tõttu muutunud laiapõhjaliseks, lisaks kerkivad tarneraskuste tõttu tööstuskaupade hinnad.

Tootmismahud ei ole suutnud sammu pidada kriisist kiirelt taastuva nõudlusega. Lisaks on Aasia riikides, kust tuleb oluline osa komponentidest ja sisenditest, hakanud tootmist ja logistikat raskendama koroonaviiruse delta tüve levik, mistõttu tarneajad pikenevad ning hinnad tõusevad. „Siinkohal võib välja tuua mööbli, kasutatud autod ja ehitusmaterjali, mis on meil aastaga kallinenud vastavalt 12 protsenti, 11 protsenti ja 7 protsenti,“ märkis Pungas.

Majanduse jätkuv taastumine ja palgakasvu järk-järguline kiirenemine soosib teenuste kallinemist. Suuremal määral on see avaldunud kriisi käigus rohkem pihta saanud üüriturul ja vaba aja teenuste kallinemises. Vaktsineerimise edenemise ja vaktsineerimistõendi kasutuselevõtuga on puhkusevõimalused avardunud ning suurenenud nõudlus puhkusereiside järele on tõstnud pakettide hindu viiendiku võrra.

Taastuvelektri vähenenud pakkumise ja saastekvoodi hinna kiirest tõusust tingitud põlevkivielektri kõrge hind on põhjustanud Nordpooli elektriturul uued hinnatipud. Selle tulemusena on kodudesse jõudnud elekter kallinenud pea 40 protsenti. Arvestades ka tõusnud kütusehindadega, moodustavad energiatooted ligi poole augusti viieprotsendilisest inflatsioonist.

Suurenevate tarbimiskulutuste ja tugevneva tööturu, kõrgete energiahindade ning tavapäratult madala võrdlusbaasi mõjul võib sügiskuudel oodata inflatsiooni mõningat kiirenemist ning kõrgtase jääb eeldatavalt aasta lõppu. Sealhulgas elavdavad tarbimist teisest pensionisambast vabanenud vahendid, lisaks toimub septembris märkimisväärne gaasi hinnatõus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.