Uudis

Mõtle enne võtmist hoolega: kuidas maksepuhkus toimib ja kui palju kallimaks see laenu teeb?

Kodulaenu maksepuhkuse ajal tuleb intresse edasi tasuda.Foto: Shutterstock

Koroonakriisi ajal pakuvad pangad lihtsamatel tingimustel maksepuhkust nii kodulaenule kui tihtilugu ka väiksematele laenudele. Tuleb aga arvestada, et intresse tuleb ikkagi maksta ning hiljem läheb laenumakse suuremaks.

See tähendab, et maksepuhkust tuleks võtta siis, kui on tõesti mõjuv põhjus ning kindlasti tasub ennast kursis hoida sellega, mida ja millal maksta tuleb.

Küsisimegi pankadelt järgi, kuidas maksepuhkus nende juures toimib, kas ja kuidas pikeneb laenude tähtaeg ning mis tingimustel maksepuhkust saab. SEB-lt vastuseid ei laekunud.

LHV

“Maksepuhkus tähendab just põhiosamaksete puhkust, väga erandlikel juhtudel on võimalik ka eraklientide intressimaksete muutmine. Kui maksepuhkuse periood läbi saab, alustatakse makseid uuesti, kuid muudetud graafiku järgi,” selgitas LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

See, kuidas graafik muutub, oleneb laenust ja kliendist. Pikaaegsetel laenudel – nagu kodulaen – LHV laenuperioodi ei pikenda ehk maksepuhkuse ajal tasumata maksed jaotatakse ülejäänud perioodi peale. Laenu krediidikulukuse määr suureneb sel puhul vähe.

“Lühikeste laenude puhul, nagu näiteks aastane väikelaen, tähendab aga maksepuhkus, et pikendada tuleks ka laenu tähtaega, kuna vastasel juhul kasvavad maksed esialgsega võrreldes liiga suureks,” rääkis Rum.

Sellisele laenule lepitakse kokku uus tähtaeg ja graafik. Intressimaksete kogusumma suureneb mõnevõrra, kuna intressimäär aasta kohta jääb samaks, kuid periood pikeneb.

Hetkel teevad pangad, ka LHV, Rumi sõnul maksepuhkusi lihtsustatud korras, see tähendab sisuliselt, et lepinguid ei muudeta, kehtestatakse vaid puhkus. Samuti ei muudeta maksepuhkuse andmisel lepingu teisi tingimusi. Maksepuhkust on võimalik taotleda kuni kuueks kuuks, kodulaenude puhul kuni 12 kuuks. 

“Tähtis on rõhutada, et LHV puhul kõik kliendid, kes eriolukorra tõttu on raskustesse sattunud ja maksepuhkust taotlevad, seda ka saavad. Oleme teinud eraklientide ja VKE laenudele maksepuhkuste taotlemise eriti lihtsaks, seda saab teha meie kodulehel,” ütles Rum.

Luminor

Luminori krediiditoodete juht Heiki Raadik nentis samuti, et maksepuhkuse korral tuleb üldjuhul intresside tasumist jätkata. Ka Luminor ei pikenda reeglina laenu tähtaega, sest see muudab protsessi pigem keerukamaks – näiteks eluasemelaenul võib olla vajalik notari külastus ja liisingu korral tagasiostu lepingu muudatus automüüjaga.

“Seega peale maksepuhkust laenu tähtaeg ei muutu, kuid sellest tingituna laenu põhiosa kuumakse pärast maksepuhkust mõnevõrra suureneb. Samas, sõltuvalt konkreetsest kliendi vajadusest, teeme vajadusel erandeid,” lubas Raadik.

Juriidiliselt on tõesti tegemist lepingu muutmisega, kuid arvestades praegust erandlikku olukorda, soovib Luminor tema sõnul oma klientidele toeks olla, mistõttu lepingu muutmisega eraldi tasu ei kaasne. Samuti ei muutu maksepuhkuse võtmisel muud tingimused, sealhulgas kodulaenu ja liisingu intressimäär – ehk kõik seni kehtinud tingimused jäävad samaks.

Luminori eraklientidel, kel on tekkinud koroonaviiruse levikust tingitud raskused, on võimalik taotleda kodulaenu puhul kuni kuuekuulist põhiosa maksepuhkust ja liisingu ning tarbimislaenu puhul kuni kolmekuulist põhiosa maksepuhkust. Sõltuvalt kriisi arengust võib Luminor perioode pikendada.

“Paneme klientidele südamele, et mida varem oma murega panga poole pöördutakse, seda suurema tõenäosusega leitakse probleemile parim lahendus. Nii era- kui ka äriklientide puhul tuleb maksepuhkust taotleda ainult siis, kui selleks on reaalne ja mõjuv põhjus,” rääkis Raadik.

Swedbank

Kui klient on võtnud maksepuhkust, siis pärast maksepuhkuse lõppu tavapärasel juhul laenumakse suureneb, sest maksepuhkuse perioodi põhiosamaksed jaotavad laenu ülejäänud perioodile, selgitas Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla. Ka tema rõhutas, et maksepuhkuse ajal tuleb intressimakseid endiselt tasuda.

Laenuperioodi pikendamine on võimalik, kuid seda võimalust hindab Swed iga kliendi puhul personaalselt.

“Oleme otsustanud, et ei tee maksepuhkuse alustamisel ega lõpetamisel laenulepingute tingimustes muudatusi ega rakenda klientidele lisatasusid, et koos raskem periood läbida,” rääkis Ulla.

Siiski on kliendil võimalik mistahes ajal, ka kokkulepitust varem, asuda laenumakseid uuesti tavapärase maksegraafiku järgi tasuma. Laenulepingu lisa ei sõlmita, muutub graafik, vastavalt laenusaajate ja panga vahelisele kokkuleppele.

Tänase eriolukorra raames on Swedbanki era- ja äriklientidel võimalik taotleda tarbimislaenudele ja liisingu toodetele kuni kuue kuu pikkust, kodulaenude puhul kuni aastast laenu põhiosa maksepuhkust ajutiste makseraskuste tekkimisel.

“Kõikide taotluste esitajatega võetakse kindlasti ühendust ja leitakse lahendus esimesel võimalusel,” lubas Ulla.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.