Uudis

Must päev: Tallinna börs kukub kivina, aktsiad langevad üle maailma, USA börs ajutiselt kinni

Aktsiad Pekingi börsil. Foto on illustratiivne.Scanpix

Euroopa aktsiaturgudel on täna must päev. Tallinna börs on kukkunud juba üle 8 protsendi.

Täna hommikul teatas USA president Donald Trump, et 30 päevaks peatatakse kõik lennud Euroopast, välja arvatud Suurbritanniast ja Iirimaalt. Jätkuvalt räsib Euroopat mõistagi ka koroonaviirus.

Täna kella 15:47 seisuga on Euroopa suuremaid firmasid koondav indeks Euro STOXX 50 kukkunud üle 8,5 protsendi. Londoni FTSE 100 on 7,6 protsendiga miinuses, Saksa DAX on kukkunud üle 8,1protsendi ning Prantsuse CAC 40 pea 8,8 protsenti.

Seejuures ei päästnud olukorda eriti isegi see, et Euroopa Kekspank andis teada, et kavatseb majandust abipaketiga toetada – rohkem hakatakse kokku ostma võlakirju ning pakkuma pankadele laene, ent intressimäärasid siiski ei langetata.

Tallinna börs on kukkunud pea 9 protsenti

Erand pole ka Tallinn. Esmaspäeval, mil toimus suur börsilangus – kukkumine oli nii suur, et USA börs pandi korraks isegi kinni – nihkus allapoole ka Tallinna börs, ent siis oli langus muu maailmaga võrreldes tagasihoidlik, jäädes paari protsendi juurde. Täna pilt enam nii hea pole – indeks OMXT on langenud kella 15:30 seisuga  8,69 protsenti.

Võib arvata, et mõju avaldas peaminister Jüri Ratase tänane kõne riigikogu ees, kus ta avaldas, et edaspidi läheb enam kui 100 inimesega ürituste korraldamise jaoks vaja terviseameti luba. Ratas nimetas kõnes praegust koroonaviiruse seisu hädaolukorraks.

Eriolukorda täna siiski välja ei kuulutatud, ent Ratas viitas, et tulevikus võib see olla võimalik. Mitmed poliitikud on täna siiski meedias sõna võtnud ja leidnud, et see võiks olla asjakohane samm.

Tallink kukkus 13 protsenti

Pinget lisas tulle kindlasti ka rahandusminister Martin Helme tänane sõnavõtt, kus ta märkis, et üks olulisemaid riskipiirkondi Eesti lähedal on Rootsi ning lahendustest on laua peal laevaliikluse kohene lõpetamine vähemalt Rootsiga, võib-olla ka Soomega,

Nii ongi Tallinki aktsia täna börsil kukkunud juba 13 protsenti. Seejuures pole laevafirma isegi suurim langeja: näiteks Silvano Fashion Group on juba 18 protsenti allpool.

Pilt ligikaudu kell 15:30 oli Tallinnas selline:

USA turg pandi ajutiselt kinni

Eesti aja järgi kell 15:30 avati ka USA börs. Läks aga vaid kümmekond minutit ning indeks S&P 500 oli kukkunud 7 protsenti – see tähendab, et New Yorgi börs pannakse 15 minutiks kinni.

Ilmselt on ka Ameerikas languse põhjuseks eelkõige Trumpi kõne ning plaan lennuliiklus Euroopaga peatada. Näib, et abipakett, mille Trump välja käis, ei rahulda investorite ootusi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.